لینک های مرتبط

 
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : پنجشنبه 23 اسفند 1397     |     کد : 5246

ستارگان آسمان هنر:

استاد میرحسین زنوزی / نوشته های آرامش

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است. ستارگانی که شاید در تبریز متولد نشده باشند، اما پایه های دانش و ریشه های خردمندی شان در این دیار شکل گرفته و عمری را به خدمت علم و دانایی گذرانده اند.

استاد میرحسین زنوزی، یک هفته مانده به پایان سال 1329 در تبریز و در خانواده ای همراه و همدل هنر کتابت متولد شد. به گفته خودش، یکی از اولین برخوردهای او با هنر خوشنویسی، دیدن میراث برجای مانده از جد پدری‌شان، یعنی  قرآنی مطلا بود.
استاد میرحسین زنوزی، در دوران تحصیلات ابتدایی، شاگرد آقای دانش خیابانی بوده است و از سر لطف و حسن خط آن زنده یاد، با قلم و مرکب مانوس شده و در نخستین سال دبیرستان نیز دبیر فرزانه ای چون آقای پاکدل مشوق مشق وی بود.
در روزگار دهه 40 و 50 خورشیدی، زنده یاد حاج حسن هریسی، در جایگاه راهنمایی روشن ضمیر، میرحسین زنوزی و بسیاری دیگر از علاقه مندان را تحت تعالیم معنوی و هنری خویش قرار داند. بعد از فقدان زنده یاد استاد حسن هریسی، میرحسین زنوزی و برخی دیگر از تلاشگران این حوزه در شهر، از تصاویر قطعات زیبا و ملیح قدما و متاخرین خوشنویسی که پشت جلد هر شماره مجله وزین هنر و مردم آن سال ها به چاپ می رسید، مشق کردند و دامنه های هنر خوشنویسی را در روح و جان خود گسترده تر نمودند.
آشنایی با زنده یاد ابراهیم بخت شکوهی، به عنوان استادی توانمند در اخلاق و در هنر، در سال 1361 و حضور در کلاس های خوشنویسی ایشان، راه یافت و در محضر ایشان در سال 1363 به سطح ممتاز خوشنویسی دست یافت.
آموزش تذهیب از محضر هنرمند نامی تبریز، «استاد علی کوهپایه ای» گام دیگری برای تلفیق هنر و نگارش بود که به دست توانای استاد میرحسین زنوزی محقق شد.
ایشان از سال 1366 در انجمن خوشنویسان تبریز به آموزش هنرجویان پرداخت و از آن سال تا به امروز آموزش را بی وقفه ادامه داده اند.
آشنایی با زنده یاد استاد محمدحسین شهریار، از جمله اتفاقات مهم دوران فعالیتی استاد میرحسین زنوزی است که به مشق مجدد خوشنویسی توسط این شاعر نامی انجامید تا در واپسین سال های حیات خویش، قطعات زیبا و ارزشمندی به یادگار بماند.
میرحسین زنوزی خوشنویس پرتلاش و پرحضوری است؛ شاهد این مدعا حضور پر بار ایشان در بیش از یکصد نمایشگاه جمعی می باشد. در جشنواره های دوره اول و دوم جهان اسلام که در تهران برگزار شد، حضور پرباری داشت و توانمندی قلم خود را به رخ کشید. ایشان در نمایشگاه ها و جشنواره های متعدد برپا شده در داخل و خارج از ایران اسلامی بارها هنرنمایی کرد و تجربیات گران سنگی از این رهگذار کسب نمود.
وی چند دوره متمادی، ریاست انجمن خوشنویسان تبریز را برعهده داشته است و در این عرصه گام های ارزنده ای برداشته است که از آن میان، «جشنواره غدیر» را می توان نام برد که از سطح استانی آغاز و به برکت نام مولی الموحدین، امیرالمؤمنین علیه السلام برپا شد.
از دیگر گام های اساسی ایشان در کنار این جشنواره، برپایی مراسم بزرگداشت اساتید خوشنویسی آذربایجان می باشد. ابتدا مقام هنری استاد حسین رسام حقیقی پاس داشته شد و در سال بعد، از سیمای هنری زنده یاد استاد ابراهیم بخت شکوهی تجلیل به عمل آمد. همچنین از استاد جمشید وجدنیا تجلیل و قدردانی شد.
از دیگر اقدامات مانای این هنرمند خستگی ناپذیر، انتشار مجموعه ای با نام «کلک عشق» که دربرگیرنده ی شرح حال و آثار خوشنویسان در قید حیات آذربایجان می باشد و نام و یاد قریب به 220 هنرمند خوشنویس در سطح ممتاز آذربایجان در این مجلد مانا ثبت گردیده است و قطعا برای آیندگان سند و مرجعه قابل اعتنا و اعتمادی خواهد بود.
همچنین تحریر و تذهیب بیش از 10 جلد کتاب و صدها عنوان پوستر به مناسبت های مختلف، از دیگر آثار ماندگار وی می باشد.
استاد میرحسین زنوزی در دی ماه سال 1385 از سوی مجمع عمومی نمایندگان منتخب، به عضویت شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران انتخاب شدند، و در بهمن ماه 1389 نیز برای دومین دوره به عنوان عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران انتخاب شده و فعالیت ارزشمندی در این حوزه داشتند.
ایشان در سال 1388 به عنوان چهره برتر هنری استان مورد تجلیل قرار گرفتند. در سال 1390 از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران قدردانی شده و در همان سال به عنوان هنرمند برگزیده دفاع مقدس سال و منتخب کنگره سراسری پیشکسوتان معرفی شدند
همچنین به پاس خدمات بی شمار ایشان، در در کنگره بین المللی استاد شهریار در سال ۱۳۹۲ مورد تقدیر قرار گرفتند.
تجلیل از سوی انجمن خوشنویسان ایران با حضور نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد و اسلامی و استاد غلامحسین امیرخانی رئیس شورای عالی و شورای ارزشیابی در سال ۱۳۹۵ از دیگر توفیقات هنری ایشان محسوب می شود.

عمر با برکت استاد میر حسین زنوزی، همواره با هنرمندی و تلاش بر نگارش آثار برجسته فرهنگی و تاریخی و همچنین توجه به تعلیم و پرورش نسلی هنردوست و آشنا به هنر کهن نیاکان همراه بوده است.
سایه شان بر سر فرهنگ و اندیشه کشورمان، مستدام...


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز