چهارشنبه 27 شهريور 1398 _
 لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : چهارشنبه 22 اسفند 1397     |     کد : 5243

سرپرست گروه موسیقی رودکی:

تکریم طبیعت باید رفتار روزمره تک‌تک‌مان باشد

سرپرست گروه موسیقی رودکی با بیان اینکه «درخت» مهم‌ترین نماد امید و استقامت است، افزود: اظهار داشت: حفظ و پاسداشت طبیعت، می‌تواند منشا خصلت‌های امیدبخش در زندگی امروز باشد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان، قادر رودکیان در حاشیه برنامه «نهال‌کاری هنرمندان» خاطرنشان کرد: مشکلات زندگی، وقتی پیچیده شد که انسان، از صفا و آرامش طبیعت کنار کشید  و به زیبایی‌هایی کاذب زندگی مدرن روی آورد.
وی با بیان اینکه هنر در مفهوم اصیل و تاریخی خود، بازتاب طبیعت در زندگی انسان است، متذکر شد: انسانی که نسبت به طبیعت بی‌مهر باشد، ذوق و استعدادی برای آموختن هنر نخواهد داشت.
رودکیان به ارتباط درخت و هنر ساختِ ساز اشاره و خاطرنشان کرد: انواع سازهای موسیقی امروز، یادگار درختانی است که مردمان قدیم کاشته‌اند و بدون چوب اين درختان، سه‌تار، تار، سنتور، تمبك، دف و عود و تمامي سازها بی‌معنی است.
سرپرست گروه موسیقی رودکی ادامه داد: هنر موسیقی برای دهه‌ها و سده‌های بعد، نیازمند درختان سالم و مقاوم است؛ این یک نمونه از ضرورت‌های درختکاری است و قطعاً می‌توان ده‌ها مثال مهم دیگر از ضرورت توسعه فضای سبز عنوان کرد.
رودکیان برنامه «نهال‌کاری هنرمندان» سازمان فرهنگی و هنری را در همین راستا، مورد توجه قرار داد و افزود: در این برنامه، جمعی از هنرمندان تبریزی، با کاشت نهال میوه، وظیفه خود را در برابر طبیعت شهر، گوشزد کردند، اما درختکاری، فقط یکی از ضرورت‌های طبیعت است و بخش مهم‌تر آن، حفظ و مراقبت از درختان است.
این آهنگساز و سرپرست گروه اضافه کرد: امیدوارم همتی که هنرمندان عزیز در روز درختکاری نشان دادند، در طول سال، با حفاظت و نگهداری صحیح از درختان همراه باشد.
وی با اظهار تاسف از اینکه در میان اخبار رزومره، خبرهای خوبی از محیط زیست نمی‌شنویم، تصریح کرد: کوی و برزن تبریز، روزگاری نه‌چندان دور، سراسر سبزی و طراوت بود، اما متاسفانه، مدت‌ها است که سازه‌های سرد و بی‌روح، جای آن کوچه‌های آباد را گرفته است؛ در چنین شرایطی، بدیهی است که انسان، روز‌به‌روز دلسردتر و مایوس‌تر شود.
رودکیان تاکید کرد: تکریم طبیعت و حفاظت از آب و خاک و هوا، باید به رفتار روزمره تک‌تک‌مان تبدیل شود؛ در این صورت می‌توانیم هنر، زیبایی و مهربانی را بهتر درک کنیم و به آینده امیدوارتر باشیم.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز