لینک های مرتبط

 
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 21 اسفند 1397     |     کد : 5241

ستارگان آسمان هنر:

استاد فرهاد فخرالدینی / آوای ماندگار مهربانی

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است. ستارگانی که شاید در تبریز متولد نشده باشند، اما پایه های دانش و ریشه های خردمندی شان در این دیار شکل گرفته و عمری را به خدمت علم و دانایی گذرانده اند.
فرهاد فخرالدینی در آخرین روزهای اسفندماه 1316 در تبریز متولد شد. پدرش متخلص به محزون، از شعراي آذربايجان و آهنگسازان بنام عصر خود بود و از این رو، فرزندانش در فضایی آکنده از هنر رشد یافتند.
برادر بزرگش فخرالدین فخرالدینی عکاس نامدار پرتره‌است.  برادر کوچکترش فاروق فخرالدینی ضمن اشتغال به حرفه عکاسی. از ورزشکارن به نام بوده و سال‌ها سمت مربی گری تیم ملی والیبال ایران را به عهده داشته‌ است.
فرهاد  نواختن ویلون را از کودکی آغاز کرد. در 1339خورشیدی تحصیلات خود را در رشته موسیقی  در هنرستان عالی موسیقی ملی و مؤسسه موسیقی شناسی گذراند و در 1342 فارغ التحصیل شد. او طی دوران تحصیل، محضر اساتیدی چون احمد مهاجر، ابوالحسن صبا، علی تجویدی، امانوئل ملیک اصلانیان و مهدي بركشلي را درک کرد.
سال 42 همزمان بود با ورود این هنرمند تلاشگر به هنرستان موسيقي؛ او به سرعت جای خود را در این هنرستان یافت و علاوه بر تدریس، مديركتابخانه، صدا خانه و مدير برنامه‌هاي هنري هنرستان شد. سپس به پيشنهاد حسین دهلوي، ریاست وقت هنرستان موسیقی، به عضويت شوراي فني هنرستان درآمد و بعدها در هنركده موسيقي ملي به تدریس پرداخت. فخرالدینی از 1344 هـ . ش همكاري خود را با راديو ايران به عنوان نوازنده ويولون و ويولون آلتو در اركستر گلها آغاز كرد.
فخرالدینی کار آهنگ سازی فیلم را از  سال ۱۳۴۷  با  فلیم سینمایی «شوهر آهو خانم» به کارگردانی داود ملاپور شروع کرد و تا به امروز فیلم ها و سریال های بسیاری موسیقی ساخته ‌است.
او از ۱۳۵۲ رهبر و سرپرست ارکستر رادیو و تلویزیون شد که تا  ۱۳۵۸ آن سمت را بر عهده داشت. وی به درخواست استادش دکتر مهدی برکشلی برای اولین بار تنبور خراسان را به روش ابونصر فارابی که با روایت خود فارابی نوشته و به وسیله دکتر برکشلی شرح داده شده بود، پس از شش ماه پرده بندی نمود. طی کنفرانسی که از طرف هنرستان، در تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۴۱ ترتیب داده شد ساز جدید را نواخت.

فخرالدینی در  سال ۱۳۶۵ برای فیلم «گزارش یک قتل» و در ۱۳۶۶ برای فیلم «پرستار شب» برنده جایزه بهترین موسیقی متن از جشنواره  فیلم فجر شد. سال  ۱۳۷۷ همتی عظیم برای راه اندازی ارکستر موسیقی ملی ایران نشان داد و این مجموعه را بنیان گذاشت، اولین برنامه آن به اجرای چند اثر از علی تجویدی با آواز محمدرضا شجریان اختصاص یافت.
فخرالدینی در سال‌های اخیر، بیشتر به نگارش موسیقی فیلم پرداخته و آثار ماندگاری از خود به جای گذاشته است. در این میان موسیقی مجموعه‌های تلویزیونی «سربداران»، «امام علی»، «مسافر ری»، «بوعلی سینا»، «روزی روزگاری» و «کیف انگلیسی» از مشهورترین ساخته‌های اوست.
فخرالدینی در زمینه پژوهش در آثار موسیقی کهن ایرانی هم فعالیت‌هایی داشته ‌است و آثاری همچون موسیقی فیلم امام علی (ع) را از روی دست نوشته های عبدالقادر مراغه ای استخراج نمود.
از ديگر آثار سينمايي كه وي آهنگسازي آن‌ها را انجام داده مي‌توان به فيلم‌های «كمال ‌الملك»، «روز باشكوه»، «شاخه‌هاي بيد»، «جستجوگر»، «ساوالان»، «آپارتمان شماره 13»، «ملك خاتون»، « قرق»، « زندان ديو»، «آدم برفي»، «وعده  ديدار» و « زندگي شهريار»  اشاره کرد.
عمر با برکت استاد فرهاد فخرالدینی، همواره با نواهای ماندگار و آثار دلنشین و خاطره انگیز همراه بوده است.
سایه شان بر سر فرهنگ و اندیشه کشورمان، مستدام...


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز