چهارشنبه 27 شهريور 1398 _
 لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 21 اسفند 1397     |     کد : 5240

باید از خلاقیت و توان مردم برای توسعه فضای سبز استفاده کنیم

پیشکسوت و فعال فرهنگی گفت: باید از خلاقیت و توان مردم برای توسعه فضای سبز و ثمربخشی هر چه بهتر این فضاها استفاده کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان، سید قاسم ناظمی در حاشیه ویژه برنامه نهال کاری گذر هنر که به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز برگزار شده بود، افزود: شاید یکی از دلایل این امر این باشد که نهاد های رسمی و نخبگان کاری در این خصوص انجام نمی دهند تا مردم عادت کنند که تنها نباید مصرف کننده امکاناتی باشند که دیگران برای انها به ارث گذاشته و فراهم کرده اند و این مهم چه در حوزه های فرهنگی و حوزه مالی صادق است.
شاعر و نویسنده تبریزی با اشاره به فرهنگ درختکاری در فرهنگ پیشین این سرزمین اظهار داشت: پیش از این آموزه ها و فرهنگ حاکم به این شکل بوده که اگر زیر شاخه درختی استراحت کردید در همان محل نهالی بکارید اما این درحالیست که در حال حاضر وقتی به محلی برای تفریح و استراحت می رویم جز انبوهی از زباله که از خود در طبیعت به جای می گذاریم، میراثی برای آیندگان نداریم.
وی یادآور شد: درختکاری همواره یکی از اقدامات حسنه بوده که طی سال های گذشته صورت می گرفته و وقتی نخبگان فرهنگی، اجتماعی و یا ورزشی که چهره های شناخته شده جامعه هستند و به این امر مبادرت می ورزند در واقع زمینه ترویج فرهنگ درحتکاری را فراهم می آورند اما باید در نظر داشت که نباید این مهم شکل تزئینی به خود بگیرد.
سید قاسم ناظمی تاکید کرد: اگر درختکاری شکل تزئینی و تعارفی نداشته باشد و به کار مداومی تبدیل و به صورت موثر تبلیغ شود، می تواند برای جامعه راهگشا باشد و فضای عمومی را تغییر دهد.
وی ضمن قدردانی از مبتکران و پیشگامان این طرح در تبریز و ایده نصب پلاک هنرمندان و اهالی فرهنگ بر نهال هایشان ابراز امیدواری کرد: امیدوارم از این نهال ها به خوبی رسیدگی شود و برای نسل آینده که به این محل قدم خواهند گذاشت نیز معرفی شود تا فرهنگسازی و حفظ محیط زیست و فضای سبز سیر درستی را طی سال های آتی به خود بگیرد.
پیشکسوت و فعال فرهنگی در عین حال بر نقش نهادهای فرهنگی و هنرمندان به عنوان افراد تاثیرگذار جامعه تاکید کرد و یادآور شد: کشور ما و حتی شهرمان تبریز در حوزه محیط زیست و فضای سبز حال و روز خوبی ندارد و اگر اوضاع بر همین منوال پیش برود و نهاد های فرهنگی همت نکنند و چنین فرهنگسازی هایی را ادامه ندهند، آینده خوشی را نخواهیم داشت.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز