لینک های مرتبط

 
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 14 اسفند 1397     |     کد : 5226

ستارگان آسمان هنر تبریز:

استاد فخرالدين فخرالديني / چهره‌ی تاریخ

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

استاد فخرالدين فخرالديني از پيشگامان عكاسي پرتره در ايران است.
ایشان 14 اسفند ماه سال 1311 خورشيدي در خانواده‌اي كه هنر در بند‌ بند زندگي آن جاري بود دیده به جهان گشود.
تولد در خانواده ای با پدر شاعر و عكاس و داشتن برادرانی هنرمند، همچون «فرهاد» به عنوان یکی از خلاق ترین هنرمندان عرصه موسیقی کشور، فضا را برای رشد این هنرمند توانمند بیش از پیش مساعد نمود.
علاقه به نقاشی در وجود این هنرمند توانمند از دوران کودکی شکل گرفت، علاقه ای که امروز هم به شکلی بالنده در وجودشان باقی مانده و حاصلش آثار ماندگاری است که به فضای هنری ایران تقدیم شده است.
اولین تجربه های عکاسی استاد فخرالدینی از ۱۸ سالگی و در کنار پدر عکاس شروع شد، عکاسی پرتره را نیز در همین سالها و با تعلیم پدر آغاز کرد و با استمرار و ممارست، به برترین چهره در این حوزه تبدیل شد.
وی بعد از تجربه‌های محدودی در ایران، به کشورهای آمریکا و آلمان سفر کرد و در زمینه شخصیت‌گرایی در عکاسی پرتره تجربه اندوزی نمود. به گفته خودشان، مطالعه چندین جلد کتاب از عکاسان معاصر جهان در رابطه با پرتره نگاری، به علاقه و توجه شان به این ژانر عکاسی دامن زد و عامل گرایش‌ به عکاسی پرتره بود.
فخرالدین فخرالدینی با برپايي نمايشگاه‌هاي هنري در ايران، كشورهاي اروپایی و آمريكا در زمينه شخصيت‌گرايي در عكاسي پرتره، به عنوان هنرمندي متفاوت شناخته شد و فعالیت خود را در حوزه عکاسی چهره گسترش داد.
او هیچ وقت از نقاشی به عنوان علاقه ديرينه‌اش فاصله نگرفت و همواره دستی بر آتش خلق نقاشي‌ هاي واقع ‌گرايانه از طبيعت ايران داشته؛ نقاشي‌هايي كه به گفته خودش تلفيقي از عكس‌هاي او از طبيعت و زيباتر كشيدن آنها در قالب يك تابلوي نقاشي است.
استاد براي دستيابي به ريزه‌كاري ‌ها و تكنيك‌ عکاسی حدود سه سال در آكادمي سانفرانسيسكو به كار مشغول شد؛ يك سال و نيم با «شاركويكسي» از صاحب‌‌نظران خوب عكاسي كلن و از استادان با تكنيك بالا فعالیت داشت و به نگاه جدیدی در این حوزه دست یافت؛ به اینکه شخصيت افراد را همانطور كه هست نشان دهد نه چهره‌هايي با ژست‌هاي غيرطبيعي. به قول خودشان: هدف اين بوده كه شخصيت‌هاي انسان‌ها را با لحني ساده و آنچه كه در قالب خودشان است نشان دهم؛ سعي كردم كه سادگي كار را در نظر بگيرم.
فخر الدین فخرالدینی معتقد است يك عكاس خوب بايد عكس هايش را خودش چاپ كند تا عيب كارش مشخص شود. وي بار‌ها به دانشجويانش در دانشكده هنر گفته است سعي كنيد كار‌هاي مربوط به عكاسي را خودتان انجام دهيد و به كارتان وجه يك شخصيتي بدهد؛ وقتي كه يك عكاس، عكسش را براي چاپ به جاي ديگري مي‌دهد عكس او دو شخصيتي است. يعني چاپگر با عكاس هيچ‌وقت نمي‌تواند هماهنگي داشته باشد؛ ولي وقتي عكاس كار خودش را خودش انجام دهدمي تواند روش كار و عيوب كارش را تصحيح كندو عيوب كارش را به ترتيب از بين ببرد.
این هنرمند تلاشگر تا کنون دهها نمایشگاه در داخل و خارج کشور برپا نموده که از میان آنها می توان به نمایشگاه عکس از آثار پرتره در لس آنجلس آمریکا، نمایشگاه عکس پرتره فرهنگسرای بهمن تهران، چاپ 12 قطعه عکس از مجموعه ی پرتره ها در تقویم سالانه شرکت ایلفورد، نمایش 50 قطعه عکس از مجموعه پرتره، طبیعت و گل در موزه هنر های زیبای سعدآباد، نمایش 50 قطعه عکس از مجموعه پرتره ها در سالن نمایش آثار فاخر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تبریز، نمایش 80 قطعه عکس پرتره در فرهنگسرای نیاوران تهران، چاپ کتاب عکس های فخرالدین فخرالدینی(پرتره) و ارایه همزمان در نمایشگاه، نمایشگاه پرتره، طبیعت، تخت جمشید در بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران اشاره کرد.
در سال 91 مراسمی برای بزرگداشت استاد فخرالدین فخرالدینی در بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار یزدی برگزار شد و در حاشیه این مراسم هم نمایشگاه عکس از آثار پرتره ایشان برای هنردوستان برپا گردید.
عمر با برکت استاد فخرالدین فخرالدینی، همواره با تدبر در هنر و خلق آثار برجسته همراه بود وامروز، شهر تبریز و هنر کشورمان، مزین به چهره های بیشماری است که حاصل نگاه ایشان به هنرمندان است.
سایه شان بر سر هنر تبریز و ایران زمین، مستدام...


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز