لینک های مرتبط

 
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : دوشنبه 15 بهمن 1397     |     کد : 5194

لای لای ای جبهه لرین یورگونی ای خسته جاوانلار

نگاه به شرح حال شاعر منظومه ماندگار غواص‌لار

ادبیات مقاومت، با آثار ماندگاری گره‌خورده است که هر یک، از بُعد مکان و زمان عبور کرده و در حافظه تاریخی مردم، تثبیت شده‌است؛ آثاری از قبیل کجایید ای شهیدان خدایی، ممد نبودی ببینی، یاران چه غریبانه و ...

از جمله این آثار، منظومه معروف ترکی «غواص‌لار» سروده ماندگار حاج صمد قاسم‌پور است که زیبایی‌های هنری و ادبی آن با شرح سلحشوری رزمندگان لشگر عاشورا گره خورده است.
صمد قاسم پور تیرماه سال ١٣٣٧ در یک خانواده مذهبی در منطقه ی ششگلان تبریز دیده بر جهان گشود. دوران نوجوانی و جوانی خود را در فضایی آکنده از محبت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به ویژه حضرت سیدالشهداء (ع) و یارانش سپری کرد و اینچنین جوانه های شعر مذهبی در دلش ریشه دواند.
در دوران ستمشاهی و همزمان با سالهای تحصیل پرفراز و نشیبی که تجربه کرده، یکبار به دلیل سرودن غزل سیاسی که به زبان ترکی آذری با مطلع «اویان ای آج یاتان ملّت اویان، دور خواب غفلتدن» نوشته بود تحت تعقیب ساواک قرار گرفت و پس از تفتیش بدنی و زیر و رو کردن کیف مدرسه با اخطار شدید یکی از مامورین از مخمصه رهایی یافت و ناگزیر به معدوم ساختن برخی سروده هایش شد.
دوران تحصیلات دانشگاهی ایشان نیز به دلیل تقارن زمانی با شعله ور شدن آتش دفاع مقدس که با هجمه ی ناگهانی بعثی ها به خاک کشور آغاز شده بود، تحت الشعاع وضعیت اضطراری حاکم بر کشور قرار گرفت و با حضور وی در جبهه های نبرد در هاله ای از بلاتکلیفی و تعلیق فرو رفت. بعد از عملیات غرور آفرین و پیچیده ی والفجر ۸ (فتح فاو) از یک فرصت کوتاه و چند روزه مرخصی استفاده کرده و پس از سال ها دوری از تحصیل در کنکور شرکت و در رشته های حقوق و ادبیات فارسی پذیرفته و با مشکلات خاص همزمانی جنگ و تحصیل، پس از سالها فارغ التحصیل شد.
عطش سیراب ناپذیر تعلیم در وجود این فعال فرهنگی به حدی بود که همزمان با جنگ و تحصیل دروس دانشگاهی، به تحصیل دروس حوزوی به صورت حضوری و غیرحضوری تا مرحله رسائل مکاسب پرداخت.
ایشان بعد از سالهای دفاع مقدس مدتی در جایگاه مسئول تعاون سپاه تبریز و مسئول تحقیق و بازرسی تیپ فعالیت نموده و از سال هفتاد به بعد چهار سال در یکی از بخشهای قوه قضاییه مشغول به خدمت بود، سپس وارد عرصه انتخاباتی مجلس شده و با رای بالای مردم قدرشناس تبریز به مجلس شورای اسلامی راه یافت، همچنین قریب به ۶ سال در وزارت بازرگانی به عنوان مشاور عالی وزیر خدمت نموده است.
همزمان با اشتغال در مدیریت تعاون سپاه تبریز ، فرماندهی قرارگاه مرکزی گردان های انصارالمجاهدین استان را نیز به عهده داشته و همچنین در زمان مشاورت وزیر بازرگانی، با حفظ سمت، مسئول اقتصادی جزیره ابوموسی بوده.
وی در سال های واپسین فعالیت در دستگاه قضایی، مدتی پس از آن به عنوان مدیر عامل تعاونی مسکن بسیج تبریز انتخاب و در برنامه ریزی های اصولی و استحکام پایه های آن تعاونی نقش موثری ایفا نموده است.
انتشار هفته نامه ای بنام «آوای ندامت» توسط خودشان که تا آن زمان در هیچ کدام از ندامتگاه های کشور سابقه نداشته است و بطور بی سابقه ای از همان شماره نخست طرفدار و خواننده داشته از جمله اقدامات فرهنگی ایشان به جامعه به شمار می رود.
ساخت سالن ملاقات های حضوری که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد و تغییر سیستم چندین ساله ملاقات ها که تا آن زمان پشت نرده ای بوده و حائلی از میله های آهنی میان زندانی و خانواده قرار داشت بطوری که با تلاش های ایشان این حائل ضدعاطفی برای همیشه حذف و زندانی و خانواده پیش هم قرار گرفتند .
احداث اتاق عمل جراحی در کلینیک زندان و نصب پیشرفته ترین دستگاه های مربوطه ف بطوری که هر هفته چهار نفر از بیماران زندانی در آن جا تحت عمل جرّاحی قرار می گرفتند.
حاج صمد قاسپمور، با منظومه ماندگار «غواصلار» (غواصها) به شرح مجاهدت های رزمندگان سپاه عاشورا حین عبور از رود خروشان اروند در عملیات والفجر 8 (بهمن 64) می پردازد.
لای لای ای جبهه لرین یورقونی ای خسته جوانلار
 لای لای ای آخ دئمییب جان وئریب حسرتده قالانلار
 خوش یاتین یاخشی یاتیب سیز یاخشی دونیانی آتیپ سیز
عمر با برکت حاج صمد قاسم پور، همواره با حب اهل بیت و خدمت به مردم و تمرکز بر یادگیری همراه بوده و امروز، شهر تبریز، مفتخر به حضور این هنرمند خوش ذوق و دل داده اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.
سایه شان مستدام...
 


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز