لینک های مرتبط

 
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 2 بهمن 1397     |     کد : 5172

عاشیق حسن اسکندری / خروش ارس

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.
طرلان اسکندری، معروف به عاشیق حسن اسکندری، هفت دهه قبل، در دوم بهمن سال ۱۳۲۶ در روستای اوزوم ‌کاللا ناحیه قره داغ دیده به جهان گشود.
هنوز ده ساله نشده بود که در تبریز به فرشبافی مشغول شد، در هفده سالگی به تهران رفت و مشاغل مختلفی را تجربه کرد. با این وجود اقامتش در پایتخت بیش از پنج سال به طول نیانجامید و در بازگشت به تبریز، هنگامی که فقط 22 سال داشت، نزد عاشیقهای برجسته شهر همچون عاشیق رسول قربانی و عاشیق عزیز شهنازی، به آموزش و قاوال نوازی و آواز خوانی مشغول شد.
بعد از مدتی، به تشویق بالابان نواز معروف، عباس عبادیان، ساز نوازی را یاد گرفت و هنر عاسیقی را پیشه کرده، همزمان نیز در رادیو تبریز به اجرای داستانهای عاشیقی مشغول شد. از سال ۱۳۵۵ کنسرت‌های عاشیق حسن در دانشگاههای ایران آغاز شد و در محافل مختلف به اجرای برنامه پرداخت. حضور عاشیق حسن اسکندری، عاشیق عبدالعلی نوری و عاشیق قشم جعفری درقهوه‌خانه عاشیقلار آنجا را به محفل روشنفکری تبریز تبدیل کرد.
آوازی که حسن به مناسبت آزادی صفر قهرمانیان خوانده، به هرچه بیشتر شناخته شدن این چهره ارزشمند منجر شد. بخشی این آواز چنین است:
آی قوجامان انسان، داغ تک ویقارلی / ای پیر انسان مقاوم ایستاده چون کوهی سترگ
گلیری هر یردن سوراغین سنین   /  از هر گوشه سراغ ترا می‌گیرند.

عاشیق حسن اسکندری به همراه چند عاشیق دیگر در سال 1364 به جشنواره فجر دعوت شدند و این دعوت سرآغازی بود بر معرفی هرچه بیشتر و شناخت عمومی موسیقی عاسیقی. از آن پس او و گروهش در جشنواره ‌های فجر حضور فعال داشته و جوایزی نیز دریافت کرده‌اند.
ایشان در ۱۳۷۰ مقام دوم تکنوازی، در ۱۳۷۵ مقام اول نوازندگی گروهی، در سالهای ۱۳۶۹، ۱۳۷۸ و ۱۳۷۹ مقام اول آوازخوانی را به دست‌آورده و در صدها برنامه مختلف به ایفای هنرمندی پرداخته است.
گروه عاشیق حسن در جشنواره موسیقی آوینیون فرانسه در ۱۳۷۰ به عنوان گروه برگزیده شناخته شد. او در ۱۳۷۵ به عنوان بهترین تنظیم کننده برنامه‌های موسیقی رادیو و تلویزیون و در ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ به عنوان بهترین خواننده و تنظیم کننده برای تولیدات رادیو و تلویزیون انتخاب شد.
با حضور هنرمندان موسیقی عاشیقی در فستیوالهای خارجی، عاشیق حسن اسکندری در بیشتر این برنامه ‌ها شرکت داشته و نام هنر بومی و ارزشمند کشورمان را زنده نگاه داشته است. او تاکنون در کشورهای مختلفی چون جمهوری آذربایجان، ژاپن، آلمان، انگلستان، فرانسه، هلند، چین، ازبکستان، قزاقستان، اسلواکی، اتریش، اسلوونی، مجارستان، چک و ترکیه به اجرای قطعات اصیل و ارزشمند موسیقی عاشیقی پرداخته است.
عاشیق حسن، فقط یک نوازنده توانمند نیست. او عاشیقی آفرینشگر است. او علاوه بر اجرای موسیقی عاسیقی، دیوانی ترتیب داده که حاوی قوشماها، گرایلی‌ها و تجنیس‌ها و مانند اینهاست. عاشیق حسن در خلق داستان عاشیقی هم دستی دارد. از کارهای او آیلار و ائلدار داستانی» و «عاشیق قشم گوروشو» قابل توجه هستند.
از دیگر افتخارات عمر با برکت ایشان این است که به همراه روانشاد عاشیق رسول قربانی نشان تبریز را دریافت کرده و آن را به تابلوی افتخارات درخشان شان افزوده اند.
یکی از به یاد ماندنی ترین آثار این هنرمند توانمند، آهنگ آراز آراز قان آراز، به یاد صمد بهرنگی است. این سروده، بر مبنای یک افسانه محلی توسط بهمن زمانی ساخته شد و اول بار مراد آقایی آن را خواند. اما مشهورترین نسخه آن را عاشیق حسن در تاریخ به یادگار گذاشته اند.
عمر با برکت عاشیق حسن اسکندری، همواره با خلق آثار برجسته موسیقی عاشیقی و احیای هنر کهن منطقه بوده و امروز، شهر تبریز و فضای هنری کشورمان مملو از نواهای ارزشمندی است که به شکوه و طراوت ارس، در تاریخ ماندگار شده اند.
سایه شان بر سر هنر تبریز و ایران زمین، مستدام...


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز