لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : دوشنبه 3 دي 1397     |     کد : 5130

عباس سحاب / کارتوگراف

رسام نقشه تبریز، مردی با ذهن خلاق

عباس سحاب در سال 1300 خورشیدی در یکی از روستاهای تفرش، در خانواده‌ای فرهنگی متولد شد.

عباس سحاب در سال 1300 خورشیدی در  یکی از روستاهای تفرش، در خانواده‌ای فرهنگی متولد شد. در همانجا به مکتب آخوند ملاحسین شاهمیری رفت. سپس همراه پدر به تهران آمد و تحصیلات خود را در مدارس «کمالیه»، «ابن سینا» و «علمیه» به پایان رسانید. در دبیرستان، محضر مهدی رهنما، استاد جغرافیا را درک کرد. سپس وارد دانشگاه شد، در رشته هنرهای زیبا به تحصیل پرداخت و برای ترسیم و تهیه نقشه‌های مناطق ایران بیش از سی هزار روستا و شهر را درنوردید.

 او حاصل مطالعات خود را بر روی کاغذ آورده و نقشه‌های اصفهان، تبریز، شیراز، همدان و مازندران را ترسیم کرد.

در 1329 هـ . ش ساختمانی را در شرق تهران جهت کار خود تهیه کرد و بدین سان «مؤسسه جغرافیایی سحاب» تأسیس شد. چاپ نقشه‌های ایران و جهان و ورود این نقشه‌ها به مدارس و مراکز آموزش تحولی در تدریس و تحقیق و آموزش جغرافیا پدید آورد. سحاب بعدها به دنبال توسعة کار خود محل مؤسسه را تغییر داد و عاقبت در  1346 هـ . ش آن را به خیابان ایرج (سمیه فعلی) انتقال داد.
استاد سحاب علاوه بر آنکه در تهیه و انتشار نقشه‌های ایران و جهان کوشید، در تأسیس شرکت‌ها و مؤسسات علمی و فرهنگی نیز اهتمام ورزید که از آن جمله به تأسیس شرکت تولید نرم افزارهای آموزشی با مشارکت شرکت صنایع آموزشی و شرکت گئورک وسترمن آلمان به نام «شرکت دیدآموز»، مشارکت در تأسیس شرکت پخش و توسعه کتاب ایران «پکا»، تأسیس «بنیاد فرهنگی سحاب»، مشارکت در تأسیس شرکت «تهیه و نشر فرهنگنامه کودکان و نوجوانان»، تأسیس «چاپخانه سحاب» در هشتگرد می‌توان اشاره داشت.
سحاب در 14 فروردین   1379هـ . ش در تهران درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.
 انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال‌ها خدمات علمی و فرهنگی وی، طی  برگزاری مراسم بزرگداشتی در 29 فروردین 1380هـ . ش  ایشان را به عنوان یکی از مفاخر ایران‌زمین معرفی کرد و لوح تقدیری به استاد اهدا نمود.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز