لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 27 آذر 1397     |     کد : 5121

ستارگان آسمان هنر تبریز:

استاد محمد فاسونکی / نقش، حجم، زندگی

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

استاد محمد فاسونکی یکی از برترین چهره های هنر نقاشی کشور، در 26 آذر سال ۱۳۲۲ در تبریز به دنیا آمد. فعالیت هنری وی با ورود به هنرستان موسیقی تبریز در سال ۱۳۳۵ آغاز شد. کوششی که بعد از هفت سال و گرایش استاد به نقاشی تغییر مسیر داد و او را وارد هنرستان نقاشی تبریز کرد. پس از آن وی برای ادامه تحصیل به آلمان رفت و وارد هنرستان دولتی فرانکفورت شد.
این نقاش تلاشگر در سال ۱۳۴۹ برای تحصیل در این رشته به ایتالیا سفر کرد تا در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه رم تحصیل نماید. دو سال بعد به تحصیل در رشته مجسمه سازی نیز مشغول شد. نقاشی و مجسمه سازی به عنوان دو رشته‌ای شد که از وی چهره‌ای معتبر و بین المللی ساخت و تا چند دهه بعد نام وی را در زمره چهره‌های برجسته نقاشی جهان مطرح کرد.
استاد محمد فاسونکی پس از چهار سال تحصیل و تلاش مستمر، به کشور بازگشت تا اولین نمایشگاه آثارش را در تبریز و در گالری هنرهای زیبا میرک برپا کند. دو سال بعد در سال 1355 نمایشگاهی از آثار نقاشی‌اش در تالار قندریز تهران به صورت انفرادی برپا شد و از وی چهره ای شناخته شده ساخت.  محمد فاسونکی از همان سالها تاکنون به طور مستمر در نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی نقاشی حضور داشته و یکی از فعال‌ترین نقاشان معاصر کشور است. نیم قرن تجربه و تلاش و یادگیری و آموزش، نام وی را در زمره سازندگان هنر معاصر جای داده است.
 عضویت در انجمن نقاشان برلین، تدریس در چندین مرکز آموزش عالی هنر در تبریز، عضویت در هیات رییسه انجمن هنرهای تجسمی‌تبریز و چندین عنوان دیگر از جمله سوابق هنری استاد محمد فاسونکی به شمار می‌رود.
استاد فاسونکی به عنوان یکی از پرکار‌ترین و فعال‌ترین نقاشان ایران، یکی از آرزوی‌ها خود را فراهم آوردن فضایی برای نمایش عمومی آثار خود می‌داند؛ آثاری که بخش اعظمی‌از آن‌ها در منزل شخصی وی انبار شده‌اند.
از وی تاکنون سه اثر با نام‌های پرتره‌های محمد فاسونکی، جشن مجسمه‌های فاسونکی و نقاشی‌های محمد فاسونکی منتشر و به بازار نشر عرضه شده است.
عمر با برکت استاد فاسونکی، همواره با تمرکز بر خلاقیت در نقاشی و مجسمه سازی و همچنین آموزش همراه بوده و امروز، شهر تبریز و هنر کشورمان، مزین به هنرجویانی است که از محضر این پیشکسوت تلاشگر بهره برده اند.
سایه شان بر سر هنر تبریز و ایران زمین، مستدام...


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز