چهارشنبه 30 مرداد 1398 _
 
 
 لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 13 آذر 1397     |     کد : 5100

«رکابزنان در پی شمس» در میان آثار نهایی جایزه ادبی جلال‌آل‌احمد

کتاب «رکابزنان در پی شمس» نوشته «حسن کرمی قراملکی» نویسنده جوان تبریزی، به جمع آثار نهایی جایزه ادبی جلال‌آل‌احمد راه یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان، سفرنامه «رکابزنان در پی شمس»  به عنوان یکی از پنج نامزد نهایی بخش «مستند نگاری» یازدهمین جایزه ادبی جلال‌آل‌احمد معرفی شده است.
کرمی قراملکی، همزمان با اعلام سال 2007 میلادی به عنوان «سال جهانی مولانا»، مسیر تبریز تا قونیه (مزار مولانا) و سپس استانبول، حلب و دمشق را با دوچرخه رکاب زده و در طول این سفر معرفتی کوشیده تا تجربه‌های حسی و فکری خود را با مثنوی مولانا، مقالات شمس و فرازهای تاریخی ارتباط شمس و مولانا تطبیق دهد.
لحن روان و صمیمی و برخورداری از پشتوانه تجربی و پژوهشی، از جمله ویژگی‌های این اثر به شمار می‌رود.
استفاده از  94 تصویر مستند از نقاشی‌های سیاحان و نقاشان عثمانی، فرانسوی، آلمانی و انگلیسی، از جمله نکاتی است که به تصویرسازی ذهنی خواننده کمک کرده و در پایان کتاب نیز برای هر روز از سفر، یک تصویر کلاژ از اماکن آن روز و نقشۀ سفر به ‌صورت رنگی اضافه شده است.
مقدمه «رکابزنان در پی شمس» توسط «دکتر توفیق سبحانی» و «دکتر حبیب نبوی» نوشته شده و «دکتر نادر صادقیان» نیز ویراستاری اثر را انجام داده‌ است.
این سفرنامه، سال گذشته توسط «انتشارات ستوده» چاپ شده و با استقبال علاقمندان، اخیراً به چاپ دوم رسیده‌است.
کرمی متولد 1362 تبریز است و اثر خود را پس از پنج سال مطالعه تاریخی و ادبی، با پشتوانه 200 عنوان مرجع پژوهشی، تالیف کرده‌ است.
«رکابزنان در پی شمس» اولین تالیف کرمی است و به‌زودی پس از ترجمه، با حمایت شهرداری قونیه، در ترکیه نیز رونمایی و منتشر می‌شود.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز