لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : پنجشنبه 1 آذر 1397     |     کد : 5083

ستارگان آسمان هنر تبریز:

استاد علی نظمی تبریز / همسفر کلمات

استاد علی نظمی در سال 1306 در تبریز متولد شد. پدرش از شکارچیان زبر دست تبریز بود که در آغاز دوران شاعری فرزندش در گذشت. نظمی در قطعه مفصلی به ذوق پدرش در شکار و چیزه دستی او اشاره کرده است.


 آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.
استاد علی نظمی در سال 1306 در تبریز متولد شد. پدرش از شکارچیان زبر دست تبریز بود که در آغاز دوران شاعری فرزندش در گذشت. نظمی در قطعه مفصلی به ذوق پدرش در شکار و چیزه دستی او اشاره کرده است.
پس از سالها زندگی عامیانه، در 19 سالگی به هوای تحصیل، در کلاسهای شبانه ثبت نام می کند پس از اخذ گواهی نامه ششم ابتدائی، به فراگیری صرف و نحو و خواندن کتب قدیمه از جمله گلستان سعدی، کلیله و دمنه، مقامات حمیدی و تاریخ معجم که از مهمترین متون ادبی هستند پرداخته و 6 سال به شاگردی اساتید ادبیات عرب را برای فراگیری این حوزه مشغول بوده است.
او سرودن شعر را با شاگردی نزد ملک الشعرای بهار، محمدامین ادیب طوسی و عباسقلی خان وقایعی آغاز کرد و ادامه داد و سالهای بسیاری به مطالعه بسیار در خصوص ادبیات پرداخته است.
سال 1325 خورشیدی، سال مهمی برای نظمی است؛ با انتشار یکی از اشعار او در جراید آن زمان، در میان اهل فضل و ادب جلوه گر می شود و در مسیر تعالی دنیای کلماتش قرار می گیرد.
نظمی با علاقه خاصی که به اشعار شیخ اجل، سعدی شیرازی دارد، با شیوه ای ساده و روان شعر می گوید؛ در استقبال از اشعار کهن ذوقی بسیار از خود نشان می دهد و در زمانی کوتاه به شمع جمع ادبا تبدیل می شود.
بهره گیری از ترکیبات نو، تعبیرات پخته و مضامین بدیع موجب شده مجموعه اشعار او که با نام «دیوان هفت شهر» شهرت یافته، به عنوان مجموعه ای قوی و مثال زدنی شناخته شود.
استاد علی نظمی علاوه بر توانمندی در حوزه کلام، به جهت حسن خلق و سجایای اخلاقی نیز از سرآمدان عصر حاضر هستند. ایشان با زندگی ساده و بی آلایش و خانواده ای بزرگ با 9 فرزند، چنان در دل دوستان و آشنایان راه یافته اند که جایگاهی عزیز و رفیع در نگاه دوست و آشنا دارند. صفای دل، پاکی ضمیر، صداقت و دوستی بی ریا، از این شاعر معاصر چهره ای ارزشمند و مثال زدنی ساخته است و با وجود سن و سال ایشان، همچنان یکی از مراجع رجوع جوانترها و علاقه مندان به ادبیات محسوب می شوند.
علاوه بر شعر، آثار تحقیقی ادبی نیز از این شاعر پرتلاش به چاپ رسیده که از جمله این آثار می توان به تذکره الشعرای منظوم و منثور «دویست سخنور» و «گلشن معانی» شرح برخی ابیات مشکله فارسی اشاره کرد. نظمی تبریزی قریب به ٣٠سال با استاد شهریار ارتباط صمیمی و نزدیک داشته و همین مراودت باعث شد تا سال ١٣٦٧ خورشیدی پیکر مرحوم محمدحسین شهریار به دست ایشان در مقبره الشعرای تبریز دفن شود.
همچنین شورای ارزشیابی هنرمندان کشور پس از بررسی آثار شاعران بالای ٦٠سال که دیوان اشعار آنها چاپ شده است، نظمی تبریزی را به عنوان پیشکسوت شعر و ادب ایران زمین معرفی کرده است. استاد نظمی نخستین شاعر آذربایجانی در قید حیات است که تندیس وی به دست مجسمه ساز معروف استاد احد حسینی ساخته شده و در یکی از میادین شهر تبریز و در نزدیکی محل سکونت و زادگاه شاعر نصب گردیده است.
استاد علی نظمی تبریزی، هم اکنون با وجود کهولت سن به فعالیت ادبی خود و همراهی با تلاشهای فرهنگی شهر ادامه می دهند و در جایگاه ریاست انجمن ادبی «بزم سخن» منشا خیر و برکت برای شهر و کشورمان هستند.
عمر با برکت استاد علی نظمی، همواره با تلاش برای آموزش هنرجویان و سرایش اشعار بدیع همراه بوده و امروز، شهر تبریز و هنر کشورمان، مزین به آثار هنری ایشان و هنرجویانی است که از محضر این شاعر ارجمند بهره برده اند.
سایه شان بر سر هنر تبریز و ایران زمین، مستدام...


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز