لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : چهارشنبه 30 آبان 1397     |     کد : 5082

ستارگان آسمان هنر تبریز:

استاد ابراهیم مقبلی / شاعر رنگ ها

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.


استاد ابراهیم مقبلی از قله های هنر نقاشی در شهر و کشورمان هستند که در سال 1317 در شهر تبریز دیده به جهان گشوده اند.
ایشان از کودکی علاقه وافری به نقاشی داشتند و همین مسأله سبب شد که از سال ۱۳۳۷ در مدرسه هنر‌های زیبای میرک نام‌نویسی کرده و از آن پس به صورت علمی و جدی به هنر نقاشی در ابعاد گوناگون بپردازند. قرار گرفتن در مسیر اساتاد توانمند و مشتاق، سیر حرکتی ایشان در وادی نقشی را سرعت بخشید؛ بی تردید یکی از این افراد، استاد کاظمی هستند که آن روز‌ها ریاست هنرستان نقاشی تبریز را عهده‌دار بودند و به تولد چنین پدیده ای برای هنر نقاشی کشورمان یاری رساندند.
ابراهیم مقبلی با بیش از نیم قرن فعالیت در حوزه نقاشی و طراحی، تا کنون شاگردان بسیاری را تربیت کرده که جملگی در عرصه هنر نقاشی معاصر از سرآمدان به شمار می‌روند. از جمله فعالیتهای ایشان می توان به تدریس در هنرستانهای میرک، کوثر، نگارخانه شخصی، سینمای جوان، خانه فرهنگ تبریز و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز اشاره کرد.
ایشان در سال 1381 بعنوان پیشکسوت برگزیده ملی انتخاب شدند و به جز این هم دارای دهها جایزه در مسابقات مختلف هنری می باشند. تعدادی از آثار ایشان در موزه هنرهای معاصر تهران و کاخ سعد آباد و مقبرﺓ الشعراء تبریز نگهداري مي شوند و زینت بخش این محافل فرهنگی و هنری هستند.
مجامع بین‌المللی و ملی بسیاری تا کنون ارج هنر استاد را دریافته و به پاس اندیشه‌های والایشان در پهنه هنر به ستایش‌ نگاه ظریفشان همت گمارده‌اند؛ از جمله آنها می توان به درخشش در بینال آسیایی و اروپایی ترکیه، دریافت لوح افتخار و تندیس قلم‌موی طلائی جایزه ویژه چهارمین نمایشگاه دو سالانه نقاشی ایران یا دریافت تقدیرنامه و لوح افتخار از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مانند اینها اشاره نمود.
استاد ابراهیم مقبلی تاکنون در بیش از ۳۰ نمایشگاه انفرادی و بیش از ۵۰ نمایشگاه گروهی در داخل و خارج از کشور شرکت داشته و آثارشان را به نمایش گذاشته اند.
عمر با برکت استاد ابراهیم مقبلی، همواره با تلاش برای آموزش هنرجویان و خلق تصاویر بدیع  همراه بوده و امروز، شهر تبریز و هنر کشورمان، مزین به آثار هنری ایشان و هنرجویانی است که از محضر این معلم تلاشگر بهره برده اند.
سایه شان بر سر هنر تبریز و ایران زمین، مستدام...


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز