لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : دوشنبه 15 مرداد 1397     |     کد : 4948

اطلاعات و سنت‌های غلط در حوزه آب، باید شناسایی و اصلاح شود

مدیر گروه رفتگران طبیعت آذربایجان‌شرقی، گفت: مقوله آب، یک موضوع رفتاری است و برخوردهای مقطعی با این موضوع، تاثیرگذار نیست.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز، دکتر عاطفه مجتهدی در نشست صبح رسانه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز که با بررسی چالش‌های مصرف آب، برگزار شد، خاطرنشان کرد: تغییر فرهنگ آب، نیازمند استمرار گفتمان و اطلاعات است و باید آن‌قدر تکرار شود تا از مرحله حساس‌سازی عبور کنیم.
این فعال زیست‌محیطی  اضافه کرد: کشورهای دیگری هم دچار بحران آب هستند، اما این بحران، در این کشورها،  یک موضوع تجربه‌شده است که موجب افزایش سواد آبی مردم و مسئولان در دوره‌های مختلف شده‌است؛ از این رو، سهم اصحاب رسانه در ارتقای سواد آبی، بسیار مهم است و باعث می‌شود بتوانیم از جریانات و معضلات، به خوبی عبور کنیم.
مجتهدی به آسیب‌های جدی توسعه کشاورزی به مصرف آب اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه در بسیاری از مواقع، کسی که این مسئله را باید برنامه‌ریزی کند، به زعم ما سواد آبی کمی دارد یا این‌که نمی‌توانند تخصص مسئولیتی خود را به سایر حوزه‌ها ارتباط دهند.
وی متذکر شد: آشکارسازی نقش آب در زندگی ضروری است و قواعد نانوشته آب باید افشا شود؛ اطلاعات و سنت‌های غلط در حوزه آب، که بعضاً موجب می‌شود، چیزهای ارزان و بی‌اهمیت، به آب تشبیه شود، باید شناسایی  و اصلاح شود.
مدیر گروه رفتگران طبیعت آذربایجان‌شرقی، ادامه داد: اطلاعات مربوط به آب، خاک، پسماند، غذا، انرژی و درک به هم پیوستگی منابع آبی باید تبیین شود.
وی با بیان این‌که توهم فراوانی آب را باید از اذهان عمومی پاک بکنیم، افزود: مردم باید عمیقاً درک کنند که بارش‌های محدوده بهاره، پاسخگوی معضل آب نیست.
مجتهدی تصریح کرد: شناسایی انواع آب و ظرفیت‌های آب مجازی که در قالب مصارف کشاورزی، صنعتی و غذای، نمود دارد، از دیگر ضرورت‌های اصلاح و ارتقای فرهنگ آب به خصوص در میان اصحاب رسانه است؛ کشور ما پرچم‌دار دورریز مواد غذایی است و طبیعتاً از این راه، آب قابل‌توجهی همه روزه هدر می‌رود.
وی خاطرنشان کرد: نشان دادن ارتباط آب زیرزمینی و آب سطحی، نیاز مردم است و باعث می‌شود شهروندان، با درک دقیق‌تری، قانع به صرفه‌جویی و استفاده صحیح از منابع آبی باشند.
مجتهدی تاکید کرد: تفاوت‌های بدمصرفی، صرفه‌جویی، مدیریت مصرف و مدیریت تقاضا باید آشکار باشد؛ مطالبات عمومی باید در راستایی پیگیری شود که الگوهای نامتناسب ساخت و ساز، حذف شود؛ استخرسازی از جمله این موارد است که باید از قوانین نظام‌مهندسی ساختمانی، پاک شود.
مدیر گروه رفتگران طبیعت آذربایجان‌شرقی، با تاکید بر بر ضرورت اصلاح و تحلیل اقتصاد آب گفت: کِشت آن دسته از محصولات کشاورزی که توجیه مناسبی در مصرف آب ندارند، می‌تواند کاهش یابد.
وی شناسایی عادات و هنجارهایی که به مصرف آب توسط افراد شکل می‌دهد و توانمندسازی افرادی که اراده و توان کمک به کشور را دارند، را در  جلب مشارکت هر چه بیشتر موثر و کارساز توصیف کرد.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز