لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : شنبه 22 ارديبهشت 1397     |     کد : 4727

جشنواره عکس«فیروزه» نماد فرهنگ و هنر تبریز /193 عکاس 27 کشور دنیا تبریز را قاب می‌کنند

هشتمین دوره جشنواره ملی و بین‌المللی عکس فیروزه، همزمان با رویداد تبریز 2018 با میزبانی از عکاسان 27 کشور دنیا، در پی رقم زدن حماسه‌ای فرهنگی برای معرفی جلوه‌های بصری متنوع شهر تبریز به جهانیان است.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز به نقل از فارس، جشنواره عکس فیروزه به عنوان بزرگ‌ترین جشنواره زنده و متمرکز عکاسی کشور، با موضوعات مختلف عکاسی طی هفت دوره متوالی توسط عکاسان برجسته کشور به میزبانی تبریز برگزار شده و عکاسان در ایام حضور خود در تبریز جلوه‌های مختلف تاریخی، اجتماعی و فرهنگی این کلان‌شهر را به تصویر کشیده‌اند. 
 
این رویداد مهم فرهنگی و هنری با عنایت به جایگاهی که با تلاش، استمرار و تمرکز در این ادوار به دست آمده، می‌تواند باعث ارائه راهکارهای مؤثر برای برنامه‌ریزی عمرانی، اجتماعی و فرهنگی شهر تبریز شود و چهره زیبای شهر اولین‌های ایران زمین را به تصویر بکشد.
 
اکنون، هشتمین دوره جشنواره ملی و بین‌المللی عکس فیروزه، همزمان با رویداد تبریز 2018، با میزبانی از عکاسان 27 کشور دنیا در پی رقم زدن حماسه‌ای فرهنگی برای معرفی جلوه‌های بصری متنوع شهر تبریز به جهانیان است.
 
تلاش فیروزه‌ای هنرمندان در تبریز2018
 
یکی از مهم‌ترین گام‌های هر اقدام فرهنگی برای شناخت تبریز، معرفی جلوه‌های بصری مختلف شهر از نگاه دقیق هنرمندان عکاس است.
 
این‌ها سخنان حسین آذرنیا، مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز و رئیس ستاد برگزاری هشتمین جشنواره ملی و بین‌المللی عکس فیروزه است.
 
آذرنیا با اشاره به استقبال گسترده هنرمندان از این دوره از جشنواره فیروزه اظهار داشت: اعتماد هنرمندان عکاس سراسر کشور، پیشتوانه‌ای برای جشنواره فیروزه و دیگر تلاش‌های فرهنگی صورت گرفته در شهر تبریز است، از این رو در این دوره نیز شاهد حضور هنرمندانی از 30 استان کشور همچنین 27 کشور خارجی در این دوره از جشنواره هستیم.
 
وی با بیان اینکه بخشی از تلاش فیروزه نشان دادن زیبایی‌های سیمای شهر، بازار تاریخی تبریز، قالی تبریز، زندگی مردم شهر و مانند این‌هاست، افزود: در تمام ادوار، زوایای پیدا و پنهان مختلفی از شهر تبریز در جشنواره فیروزه به تصویر کشیده شده و این بار با توجه به رویداد تبریز 2018 این نگاه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 
رئیس ستاد برگزاری جشنواره با اشاره به اینکه عنوان فیروزه به یک برند برای تبریز شناخته شده و اسم آن با تبریز عجین شده است، گفت: این جشنواره در هوای مطبوع اردیبهشتی آغاز شده و روز 23 اردیبهشت‌ماه برگزیدگان این دوره خود را خواهد شناخت.
 
وی با بیان اینکه برای استمرار عنوان فیروزه برای تبریز برنامه‌های خوبی در نظر گرفته‌ایم ادامه داد: عکاسانی از کشورهای مختلف جهان، هنرمندان سراسر کشور همچنین عکاسان بومی در این دوره از جشنواره شرکت کرده‌اند و ما این اتفاق را نشانه اهمیت جشنواره و سطح بالای آن می‌دانیم و بی‌تردید این استقبال می‌تواند حامل میلیون‌ها فریم عکس از تبریز باشد.
 
مدیرعامل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز عکس را به عنوان سندی ماندگار در طول تاریخ معرفی کرد و افزود: شاید گرفتن عکس‌ در وهله اول، عادی به نظر برسد ولی پس از گذشت چندین سال، عکس‌های فیروزه به عنوان گنجینه‌ای معنوی برای شهرداری تبریز و خود تبریز باقی می‌ماند. صدها و شاید هزاران عکس نیز توسط عکاسان در آرشیو شخصی نگه داشته می‌شوند و تنها سه چهار مورد برای داوری به جشنواره ارسال می‌شود. به همین علت این تصاویر همواره معرف شهر تبریز خواهند بود.
 
نگاه هنرمندان جهان به تبریز
 
برگزاری بخش بین‌المللی در هشتمین جشنواره عکس فیروزه، گامی بزرگ بود که با یاری دست‌اندرکاران و مدیران مجموعه امکان‌پذیر شد. گامی برای فرداهای تبریز و روزهایی که خاطرات شهرمان دست به دست در شهرهای جهان بچرخد.
 
دبیر هشتمین جشنواره‌ ملی و بین‌المللی عکس فیروزه تبریز، استقبال هنرمندان سراسر جهان از این اقدام فرهنگی را نشانه جایگاه ارزشمند شهرمان دانست و در این خصوص بیان داشت: در مدت اعلام فراخوان، پیام‌های بسیاری از هنرمندان سایر شهرهای جهان داشتیم که یا قصد ثبت‌نام داشتند و یا سوالاتی در خصوص جشنواره را مطرح می‌کردند.
 
به گفته کریم متقی، در نهایت با پایان یافتن مهلت ارسال آثار به بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره ملی و بین‌المللی عکس فیروزه، تعداد ۱۹۳ عکاس از ۲۷ کشور دنیا با ارسال آثار خود در این بخش از جشنواره شرکت کردند و این گروه اولین مسافران جهانی فیروزه خواهند بود.
 
متقی، همچنین برگزاری بخش ویژه بین‌الملل را اقدامی اثرگذار در آینده این جشنواره دانست و یادآور شد: در بخش بین‌الملل جشنواره عکس فیروزه که با موضوع «معماری جهان اسلام» برگزار می‌شود، عکاسانی از کشورهای مالزی، ایتالیا، الجزایر، عراق، مراکش، هند، مصر، فلسطین، ترکیه، آلمان، آذربایجان، قطر، پاکستان، امارات، رومانی، لهستان، بوسنی، سودان، افغانستان، بنگلادش، عمان، صربستان، اتریش، عربستان، سریلانکا، ژاپن و ایران شرکت کرده‌اند و با خاتمه جشنواره، آثار ثبت شده در بخش مستقلی به نمایش در می‌آید.
 
وی فیروزه را گامی فرهنگی برای معرفی تبریز به ویژه همزمان با رویداد تبریز 2018 و میزبانی از مسافران و گردشگران جهان اسلام دانست. 
 
میرزا جواد در فیروزه هشتم
 
فیروزه هشتم، از وقتی تصمیم گرفت گام خود را از مرزهای کشور فراتر نهد و به شکل بین‌المللی برگزار شود، توان خود را برای اجرای قوی و متفاوت آماده کرد.
 
ثمره یکی از این اقدامات، رونمایی فیلم میرزا جواد (عکاس شهید) در هشتمین جشنواره بین‌المللی عکس فیروزه است. کارگردان این مستند، «سعید فرجی» هنرمند شناخته شده مستندساز و دارای آثار متعدد در زمینه‌ عکاسی و مستندسازی بحران است. میرزا جواد به بخش مسابقه‌ ملی جشنواره سینما حقیقت راه پیدا کرده و اکنون در هشتمین جشنواره ملی و بین‌المللی فیروزه تبریز نیز رونمایی می‌شود.
 
میرزا جواد عکاس‌باشی، عکاس دوره مشروطه است که تصاویر او از چهره‌های معروف و سران مشروطه به ویژه در ماجرای فتح تهران از نظر ارزش تاریخی و هنری، حائز اهمیت بوده و مرحله مهمی در تاریخ عکاسی سیاسی و اجتماعی به شمار می‌رود.
 
نوشته‌های فیروزه‌ای
 
فیروزه هشتم نیز مانند سایر ادوار خود، شاهد تولد ویژه‌نامه‌ای مکتوب و مدون در باب هنر عکاسی بود. ویژه‌نامه‌ای ‌که همزمان با آغاز ثبت‌نام هنرمندان شرکت‌‌کننده در جشنواره، با حضور جمعی از پیشکسوتان و فعالان عرصه عکاسی، مسوولان و علاقمندان رونمایی و به جمع کتاب‌های فیروزه‌ای اضافه شده است.
 
ویژه‌نامه عکاسی هشتمین جشنواره بین‌المللی عکس فیروزه، کتابچه‌ای در 72 صفحه و 9 فصل است و به تشریح اصول عکاسی حرفه‌ای و تطبیق این اصول در آثار دوره‌های مختلف جشنواره فیروزه می‌پردازد.
 
این ویژه‌نامه فیروزه‌ای، شامل فصل‌هایی با موضوعات «راه‌رفتن روی تمام شهر»، «رسانه پیام است»،«اندراحوالات عکاسی خیابانی»،«عکاسی مستند»، «برخی حقایق را نمی‌توان گفت، مگر با بازآفرینی»،«مستند غم و اندوه در بندر کرچ»، «عکس‌ها در کهکشان گوتنبرگ»،«دیجیتال و ذهنیت‌گرایی» و «فتوژورنالیسم الگویی تصویری برای هنر معاصر» بوده و نگاه‌های متنوعی به هنر عکاسی را به علاقمندان نشان داده است.
 
پیش از این نیز شاهد انتشار کتاب‌ها و ویژه‌نامه‌های تخصصی در قالب ادوار جشنواره فیروزه بودیم.
 
فیروزه هشتم، در بخش‌های متنوع و مختلفی برگزار می‌شود. بخش حضوری و زنده‌ جشنواره چهار بخش دارد که سه بخشِ «چهره‌ شهر»، «معماری و زیبایی‌های ابنیه‌ تاریخی و مدرن تبریز» و «عکاسی با تلفن همراه» به‌صورت حضوری و زنده است که با حضور عکاسانی‌ که ثبت‌نام اولیه‌ اینترنتی انجام داده باشند صورت می‌گیرد.
 
در بخش‌‌های حضوری بیشتر عکس‌هایی مدنظر هستند که زندگیِ جاری در شهر تبریز را با رعایت اصول و تکنیک‌های زیباشناسیِ بصری و محتوایی منعکس کنند. در «معماری و زیبایی‌های ابنیه‌ تاریخی و مدرن تبریز» نیز عکس‌هایی مدنظر هستند که ظرفیت تاریخی و امروزی شهر تبریز را با استفاده از امکانات رسانه‌ عکاسی، زیبا و گویا به تصویر بکشند.
 
بخش چهارم و بین‌الملل، «معماری جهان اسلام»، به‌صورت غیرحضوری بوده و صرفاً از طریق ارسال آثار، انجام می‌گیرد. در این بخش نیز عکس‌هایی مورد قضاوت قرار خواهند گرفت که آثار معماری‌ جهان اسلام را به تصویر کشیده باشند.
 
هشتمین جشنواره ملی و بین‌المللی عکس فیروزه تبریز، 18 تا 23 اردیبهشت‌ماه به میزبانی فیروزه جهان اسلام، شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 و خانه ماراتن عکاسی کشور، تبریز در حال برگزاری است.
 
روزهای حضور هنرمندان فیروزه‌ای در تبریز، روزهای ژست گرفتن تبریز در مقابل لنز صدها عکاس داخلی و خارجی است.
 
روزهایی که تبریز 2018 خود را در معرض نگاه عکاسان قرار می‌دهد و از این رهگذر، جلوه‌های جدید و بدیع از زندگی این شهر به جهانیان معرفی خواهد شد

.......................
 
گزارش از فرینوش اکبرزاده


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز