لینک های مرتبط


 
 
 

 
  جستجو
 
تاریخ : يکشنبه 23 مهر 1396     |     کد : 4135

چشم ها را باید شست؛ جور دیگر باید دید

چشم که دریچه ای به دنیای هستی و امید و آرزوهاست گاه باید بسته شود تا جلوه هستی نمود پیدا کند و آنگاه که روشندلان چشم بر نقص ها و کمبود ها بستند، امید و موفقیت را به بار نشاندند.
در هجوم اخباری که از هر سو منتشر می شود گاه مناسبتی مانند روز جهانی نابینایان یا خبرهایی همچون "برگزاری مسابقات دوچرخه سواری نابینایان پارآسیایی" شوک و هیجانی به همراه می آورد تا به خاطر آوریم نابینایان را تنها باید باور داشته باشیم و این درحالیست که در بسیاری از موارد از یادها می روند و یا توانایی آنها نادیده گرفته می شود.
نابینایان حدود 10 درصد جمعیت آذربایجان شرقی را تشکیل می دهند و همچون روحی زنده و پویا در جامعه در حرکت هستند. نابینایان، همان هایی هستند که چشم را شسته اند و جور دیگر می بینند و توانایی های خود را باور داشته و در عرصه های مختلف فعالیت می کنند.
مشاهده فردی با عصای سفید در هر گوشه ای از خیابان و شهر احساسی متفاوت را در هر شهروندی بر می انگیزاند. احساسی که گاه بدلیل نا آگاهی در شیوه برخورد باعث آزردگی خاطر روشندلان می شود.
ابراهیم محمدنژاد یکی از روشندلان سرزمینمان با اشاره به دیدگاه نادرست عمومی موجود در جامعه گفت: جامعه ما همچنان شناخت کافی و دقیقی از توانایی های روشندلان ندارند که این مهم مربوط به شخص یا ارگان خاصی نمی شود بلکه تمامی اقشار جامعه را در بر می گیرد.
وی آموزش های شهروندی را در رسانه ها، جامعه و مدارس برای آشنایی اقشار مختلف جامعه با یکدیگر بسیار موثر دانست چرا که باعث می شود شهروندان با هر شرایط جسمی و یا روحی بهتر با یکدیگر تعامل کرده و به هم یاری برسانند.
ابراهیم محمدنژاد یادآور شد: کمک و همراهی به نابینایان هنگام خرید، عبور و مرور در خیابان، هنگام سوار شدن به تاکسی و .... همه می تواند این قشر از جامعه را برای حضور در جامعه با آرامش بیشتری همراه کند که با کمی مهربانی و آموزش های صحیح شهروندی این اتفاق حاصل می شود تا همه در کنار هم دنیای زیبایی داشته باشیم.

دلی روشن و دنیایی از مهارت

آن زمان سیاهی دنیای روشندلان را فرا می گیرد و رنگ از دنیای آنان رخت بر می بندد که توانایی ها و استعداد هایشان در چشم ظاهر سنجیده شده و فرصت رقابت و فعالیت از آنها گرفته شود.
ابراهیم و مهدی محمدنژاد تنها سال اول زندگی خود را با چشم ظاهر به این دنیا نگریسته اند و پس از آن با چشم دل بود که همه چیز را دیده و درک کردند. ابراهیم و مهدی با همسرانی روشندل ازدواج کرده و صاحب فرزندانی هستند.
ابراهیم محمدنژاد، روشندلان را همچون انسان های عادی، توانمند دانسته و گفت: نابینایی محدودیت نیست بلکه تنها محرومیت است و نباید به دلیل این محرومیت توانمندی هایشان نادیده گرفته شوند در حالیکه در صورت دیدن آموزش های مناسب، نابینایان می توانند در ردیف افراد عادی فعالیت کنند.
ابراهیم محمدنژاد هنرمند و قاری قرآن بوده و مسلط بر کامپوتر و اینترنت و دارای مدرک ICD2 از طرف فنی حرفه ای است.
وی در خصوص فعالیت های خود اظهار داشت: در مسابقات مختلف قرآن و اذان شرکت کرده و در سطح کشوری صاحب مقام های اول تا سوم شده ام.
مهدی محمدنژاد نیز فعال در رشته ورزشی گلبال بوده و در سطح کشوری به رقابت با دیگر تیم های همتا پرداخته و صاحب مقام شده است.
مهدی محمدنژاد عضو گروه نمایش است که به مناسبت روز عصای سفید اجرا می شود.
وی در خصوص فعالیت های خود می گوید: فعالیت های ورزشی و هنری ما تنها محدود به ایام های مناسبتی خاص نبوده بلکه در طول سال در زمینه های مختلف فعالیت می کنیم.
****
گرچه روزانه روشندلان با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند اما آنچه که حیات و زندگی را در جان آنها تازه می دارد امید است.
این قشر از جامعه به راستی چشم ها را شسته و جور دیگر می بینند و با همتی غیر قابل وصف قله آرزوهای خود را هر آنجا که باشد چه در ورزش و چه در فرهنگ و هنر فتح می کنند.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز
نوشته شده در   يکشنبه 23 مهر 1396  ساعت  08:10   توسط   مدیر سایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز    تعداد بازدید  283
ویرایش شده در يکشنبه 23 مهر 1396 ساعت 10:35 توسط مدیر سایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :