لینک های مرتبط


 
 
 

 
  جستجو
 
تاریخ : يکشنبه 23 مهر 1396     |     کد : 4131

تخت اژدها محلی برای نبرد فریدون و ضحاک


نشست شاهنامه خوانی به ادامه داستان فریدون و ضحاک می پردازد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، سیزدهمین نشست شاهنامه خوانی ساعت 16 روز شنبه 22 مهر ماه در محل خانه هنرمندان تبریز با حضور جواد رنجبر درخشی لر برگزار شد .
اعضای کارگروه شاهنامه خوانی در این نشست پایان پادشاهی ضحاک و به بند کشیده شدن او به دست فریدون را خوانده و به بررسی ابیات و جنبه های اسطوره ای، فرهنگی و نمادین این بخش از داستان می نشینند.
در ادامه این جلسه خوانده می شود که کندرو، وزیر ضحاک نشستن فریدون بر تخت اژدها را به او خبر می دهد. ضحاک با لشکری گران حمله می کند اما فریدون به یاری همه مردم شهر او را شکست می دهد و به فرمان ایزد به بند می کشد...
جواد درخشی لر استاد شاهنامه خوانی استقبال از این کارگاه را بسیار خوب دانست و گفت: اعضای کارگاه شاهنامه خوانی متشکل از دو گروه هستند که گروه اول دانشجو یا استاد ادبیات بوده و بر شاهنامه مسلط هستند و گروه دوم دانشجویان یا دانش آموختگان سایر رشته ها را شامل می شود که این دسته در روزهای نخست آشنایی کمی با شاهنامه داشتند.
درخشی لر حضور علاقمندان ادبیات در جلسات شاهنامه خوانی را همراه با رشد و پیشرفت در آشنایی با شاهنامه و اسطوره های فرهنگی دانست به طوریکه خوانش تمامی اعضا ارتقا یافته و سوالات تخصصی تر شده اند.
کارگاه شاهنامه خوانی طبق روال همیشگی خود نخست به شنیدن مرور ابیاتی از شاهنامه توسط مدرس کارگاه می نشیند سپس تک تک بیت ها را اعضای کارگاه به نوبت خوانده و درباره معنی واژگان و بیت ها و جنبه های اسطوره ای و فرهنگی آن به گفتگو می پردازند.
این نشست نیز همچون سایر نشست های شاهنامه خوانی با حضور اساتید و علاقمندان برگزار می شود و حضور در آن آزاد است.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز
نوشته شده در   يکشنبه 23 مهر 1396  ساعت  08:49   توسط   مدیر سایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز    تعداد بازدید  133
ویرایش شده در يکشنبه 12 آذر 1396 ساعت 09:33 توسط مدیر سایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :