لینک های مرتبط


 
 
 

 
  آمار سايت
مهمان : 231
اعضا عضو سایت : 4
اعضا آنلاین : 0
امروز : 216
ديروز : 1661
ماه : 0
 
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 19 دي 1396     |     کد : 3862

حیدرزاده؛ خانه ای با ارسی هایی روح بخش

گشتی در تبریز 2018

محله‌ مقصودیه از محله‌های قدیمی تبریز است و به‌راحتی می‌توانید با گشت و گذار در آن، خانه‌های تاریخی و زیبای بسیاری پیدا کنید که یکی از آن‌ها خانه‌ی حیدرزاده است.
خانه حیدرزاده در سمت جنوبی شهرداری تبریز قرار گرفته است و چندین خانه‌ تاریخی دیگر مانند خانه‌ سلماسی، خانه‌ بهنام، خانه‌ گنجه‌ای زاده و خانه‌ قدکی در اطراف آن قرار دارند.در مورد تاریخ دقیق ساخت این بنا اطلاعات و اسنادی در دست نیست اما کارشناسان میراث فرهنگی بر اساس مطالعات میدانی ادعا می‌کنند که قدمت خانه به ۱۳۰ سال می‌رسد. گفته می‌شود «حاج حبیب لک» معمار این بنا بود و در نقشه‌ دارالسلطنه‌ تبریز این ساختمان به نام خانه‌ «حاج قلی خان سرتیپ» آورده شده است.
مساحت خانه ۹۰۰ متر مربع بوده و در دو طبقه ساخته شده است که ساختمان میان حیاط اندرونی و بیرونی قرار دارد.تمامی پنجره‌ها چوبی و کنده‌کاری شده هستند و در قسمت بالایی، شیشه‌های رنگی دارند که به این خانه شادابی و سرزندگی می‌بخشد و یکی از ویژگی های منحصر به فرد این خانه همان ارسی های مشبک و رنگین آن است که مرمت آنها به تنهایی دو سال زمان برد.
خانه حیدرزاده مانند اکثر خانه‌های قاجار، در زیرزمین حوض‌خانه‌ای با یک حوض و فواره وجود دارد و دیوارها و طاق‌ها آجرکاری شده‌اند. قسمت‌های دیگر خانه توسط سالن به یکدیگر راه دارند و اتاق اصلی این خانه یا همان شاه‌نشین، زیباترین اتاق این عمارت است.این خانه در سال ۱۳۷۸ در فهرست میراث ملی ایران با شماره ۲۵۲۴ به ثبت رسید و در سال ۱۳۸۰ بازسازی شد و امروزه به‌عنوان مرکز اطلاع‌رسانی گردشگری استان آذربایجان شرقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.خانه حیدرزاده در ایام تعطیلات نوروز و فصل گردشگری تابستانی به مرکز اطلاع رسانی گردشگری اختصاص می یابد و برگزاری نمایشگاه های مختلف و عکاسی با لباس های محلی از جمله برنامه های این خانه در ایام گردشگری است.
آدرس بنا: تبریز، خیابان مقصودیه، سمت جنوبی عمارت شهرداری


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز
نوشته شده در   سه شنبه 19 دي 1396  ساعت  13   توسط   مدیر سایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز    تعداد بازدید  338
ویرایش شده در سه شنبه 19 دي 1396 ساعت 22 توسط مدیر سایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :