لینک های مرتبط


 
 
 

 
 
مهمان : 4
اعضا عضو سایت : 3
اعضا آنلاین : 0
امروز : 71
ديروز : 289
ماه : 5023
 
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 8 فروردين 1396     |     کد : 3791

عیدانه هایی از جنس فرهنگ و هنر که شور به خیابانهای تبریز هدیه می دهند

تبریز در خیابان و محلات تاریخی و گردشگری خود عیدانه هایی از جنس فرهنگ و هنر به شهروندان و مهیمانان شهر خود هدیه می دهد که شور و تکاپو را در روزهای اغازین سال 96 با خود به ارمغان اورده اند.

تبریز در خیابان و محلات تاریخی و گردشگری خود عیدانه هایی از جنس فرهنگ و هنر به شهروندان و مهیمانان شهر خود هدیه می دهد که شور و تکاپو را در روزهای اغازین سال 96 با خود به ارمغان اورده اند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز با برپایی برنامه های مختلف فرهنگی و هنری در پنج نقطه گردشگرپذیر شهر فضای شهری را رونق داده و شور و هیجان را به فضای اجتماعی و خانواده ها در ایام نوروز هدیه داده است.

شهر تبریز با برنامه های مختلفی همچون موسیقی عاشقی، اجرای نمایش های سنتی، نمایش های طنز، اجراهایی برای کودکان و نوجوانان تمامی اقشار مختلف جامعه را مخاطب خود قرار داده و پذیرای شهروندان و مهمانان خود در خیابانها و محلات تاریخی شهر است.

نوای موسیقی عاشیقی؛ خبرآور بهاران
موسیقی عاشیقی که در ردیف موسیقی فولکلور این خطه از ایران زمین بوده و در طول دوران انتقال شفاهی فرهنگ، ترویج ارزش‌ها و سنن فرهنگی از جمله وظایف عاشیق ها بوده است؛ در تازه ترین روزهای بهاری نوای این موسیقی  در شهر طنین انداز شده و خبرآور روزهای خوش است.
اغلب عاشیق ها در بداهه خوانی مهارت دارند و شعر و آهنگ تصنیف‌های خودشان را هم گاهی خود می‌سازند و از انجا که همواره نام تبریز و آذربایجان با عاشیق خوانی پیوند تنگاتنگی داشته در ایام نوروز موسیقی عاشیقی در عمارت تاریخی شهرداری تبریز به صورت زنده اجرا می شود و یادآور هنر و فرهنگ مردمان این شهر در طول تاریخ است.
موسیقی عاشیقی با هنرمندی ولی اله قربانی در محل عمارت شهرداری در ایام نوروز از ساعت 16 تا 17 هر روز برپا می شود از سوی دیگر این موسیقی سنتی در گوش مشتاقان به نوای ساز، در فرهنگسرای الغدیر در قالب ویژه برنامه های نوروزی سخن از دل خواهد گفت.

تکم چی، سفیر نوروزی
در این میان عمارت شهرداری تبریز؛ میهمانی از قلب تاریخ فرهنگی آذربایجان دارد که با خود پیام نوروزی آورده و از فرهنگ این خطه و مردمانش می گوید.
در گذشته تکم چی در حالیکه عروسک بزغاله نر خود را در کوچه بازار و محله به محله می رقصاند، آواز سر داده و می خواند "آیوز، ایلوز، هفتوز، گونوز مبارک" و فرا رسیدن سال نو را با رقص و پایکوبی به رهگذرکوچه و بازار تبریک می گفت که این روزها هم بار دیگر به میان مردم شهر بازگشته است.
سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز اینک با مشارکت هنرمندان تبریزی با زنده نگاه داشتن این سنت و با تبادل فرهنگی مایه خرسندی شهروندان و گردشگران را به همراه آورده است، بطوریکه خلیل شریفی یکی از شهروندان تبریزی با استقبال از این برنامه گفت: برگزاری برنامه هایی همچون موسیقی عاشیقی و تکم چی عامل پیوند نسل جدید با فرهنگ و ریشه خود شده و در عین حال خاطرات ایام گذشته را برای پدران ما زنده می کند که در هر دو صورت حس رضایت و خرسندی در جان و دل مردم رشد می کند.
همچنین حسن میرزایی از سمنان که در ایام نوروزی مهمان شهر تبریز بوده با جالب دانستن اجرای تکم گردانی، اظهار داشت: برنامه هایی از این دست در ایام نوروز  فرصت آشنایی با فرهنگ و تاریخ مردم منطقه به زبان شاد و مفرح برای کسانی که در این ایام امکان سفر به نقاط مختلف کشور را دارند؛ فراهم می کند.
همچنین گفتنی است؛ تکم گردانی در موزه قاجار و پارک ائل گلی با هنرمندی علی منافی در قالب ویژه برنامه های نوروزی اجرا می شود.
گپی پر شور و نشاط با کتاب 
اما "اتوبوس پیک کتاب" یکی دیگر از برنامه های مفرح و شادی بخشی است که شور و نشاط را در میان مردم و مسافران شهر تبریز آورده و با استقبال گسترده ای همراه شده است.
همزمان با تعطیلات نوروزی،"اتوبوس پیک کتاب" به میان شهروندان و گردشگران نوروزی تبریز رفته و از دوم فروردین در پارک ائل گلی پیام کتابخوانی را در قالب برنامه های شاد و مفرح به مخاطبان کودک و نوجوان خود انتقال می دهد.
اتوبوس پیک کتاب در ایام نوروز در محل پارک ائل گلی مستقر شده و با اجرای موسیقی پلی بک توسط محمد رضا عباسی و محمد رضا جدیری، اجرای تکم گردانی و موسیقی عاشیقی و شعبده بازی فضای شادی را برای شهروندان تبریزی و گردشگران فراهم کرده تا در میان برنامه های شاد از کتاب و کتابخوانی بگوید. 
عروسک "بادی ماسک کتاب" با مجری در طول برنامه در مورد کتاب گپ زده و مسابقه های متنوع برای کودکان و نوجوانان حاضر در برنامه اجرا می کنند که روزانه 30 تا 40 کتاب هدیه و جایزه داده می شود.
برنامه اتوبوس پیک کتاب در دو بخش ظهرگاهی ساعت 16 تا 18 و بخش شبانگاهی از ساعت 18 تا 20 برگزار می شود.
این برنامه یکی از بخش های مورد علاقه شهروندان بوده که علی ریزبافت از شهر آستارا در بازدید از پارک ائل گلی به تماشای برنامه پیک کتاب نشسته و گفت: پیک کتاب برنامه بسیار پر نشاطی است که برای بزرگسالان و کودکان به طور مجزا برنامه های خوبی را تدارک دیده و از سوی دیگر انتقال پیام های فرهنگی در خصوص وضایف شهروندی و کتابخوانی در خلال تفریح و خنده، پذیرش نکات را از سوی افکار عمومی افزایش داده است.
همچنین به عقیده راحله حیدری یکی از شهروندان تبریزی، ویژه برنامه اتوبوس کتاب در ایام نوروز فضای تفریح و شادی خانواده ها را در کنار یکدیگر در جامعه فراهم آورده است؛ نیازی که تداوم آن خواست همه مردم است.
راحله حیدری اضافه کرد: حضور گسترده مردم در این برنامه تاییدی بر ضرورت تداوم برنامه های مفرح در فضای عمومی است به طوریکه روز گذشته خانواده من به دلیل جمعیت زیاد و کمبود فضا نتوانستند در برنامه اتوبوس پیک کتاب شرکت کنند و امروز از یک ساعت پیش از شروع به این محل آمده ایم.
جنگ شادی در فرهنگسراهای تبریز
در کنار برنامه های مفرح فرهنگی و هنری، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز اقدام به برگزاری جنگ های شادی در فرهنگسرای الغدیر و تالار اندیشه پارک ائل گلی کرده است.
جنگ های شادی که در برگیرنده برنامه های مختلفی همچون اجرای موسیقی آذربایجان، مسابقه حضوری، اجرای موسیقی عاشیقی و نمایش شعبده بازی بود از روز دوم فروردین برگزار شد و استقبال گسترده مردمی را هم با خود در پی داشت.
در این ویژه برنامه، همچنین آموزش های شهروندی به منظور آشنایی با مسایل شهروندی به شهروندان ارائه می شود.
فرهنگسرای الغدیر میزبان مهمانان مختلف از استانهای سمنان، گیلان و مازندران و خراسان بود. 
برنامه های نوروزی؛ فرصتی برای شادباش
در این میان مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در بررسی ویژه برنامه پیک بهار و اجرای برنامه های سنتی و فرهنگی آذربایجان هم زمان با آغاز سال نو و بهار طبیعت، را فرصتی برای شادباش این ایام برای مسافران نوروزی تبریز دانست.
حسین آذرنیا همراهی مسافرانی از شهرهای مختلف کشور در برگزاری ویژه برنامه های نوروزی را فرصتی مغتنم برای تبادل فرهنگی عنوان کرد و ابراز امیدواری نمود این اقدام و دیگر برنامه های پیش بینی شده نوروزی بتوانند لحظات ارزشمندی را برای عموم مردم به وجود بیاورند.
وی افزود: بیش از 100هنرمند و فعال فرهنگی برای برگزاری اقدامات نوروزی زحمت کشیده اند و حاصل این تلاش ارزشمند در قالب برنامه های متنوعی در حال ارائه می باشد که در نوع خود مهم و قابل تقدیر است.
مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز اظهار داشت: امید می رود با تلاشهای صورت گرفته به ویژه در زمینه برگزاری برنامه های فرهنگی شاهد تعمیق باورها و آموزه های شهروندی در میان اقشار مختلف بوده و ثمره این تلاش، ساخته شدن جامعه ای موفق و رو به افق های جدید باشد.
گفتنی است؛ سلسله برنامه های اتوبوس پیک بهار تا 12 فروردین در محل پارک ائل گلی و عمارت شهرداری، موزه قاجار، تالار اندیشه و فرهنگسرای الغدیر استمرار خواهد داشت و شهروندان محترم تبریزی به همراه مهمانان نوروزی شهرمان می توانند در این برنامه ها شرکت داشته باشند.
مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز
نوشته شده در   سه شنبه 8 فروردين 1396  ساعت  13:20   توسط   مدیر سایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز    تعداد بازدید  302
ویرایش شده در *** ساعت -- توسط
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :