لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : پنجشنبه 7 بهمن 1395     |     کد : 3639

تبریز پیشگام عکاسی مستند در کشور است

مدرس عکاسی دانشگاه تهران گفت: تبریز به سبب موقعیت ممتاز جغرافیایی و نیز سابقه تاریخی خود پیشگام عکاسی مستند در کشور است.

مدرس عکاسی دانشگاه تهران گفت: تبریز به سبب موقعیت ممتاز جغرافیایی و نیز سابقه تاریخی خود پیشگام عکاسی مستند در کشور است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، دکتر محمد ستاری در کارگاه تخصصی هفتمین جشنواره ملی عکس فیروزه تبریز با اشاره به جایگاه عکس مستند در تاریخ ایران گفت: مجمل ترین تعریف از عکس مستند آن است که عکسی با کمترین میزان کارگردانی از سوی عکاس ثبت شود.

وی افزود: با مطالعه اسناد تاریخ عکاسی در می یابیم بیشترین حجم عکس بجا مانده از بعد ورود عکاسی به ایران، در تبریز و به نام عکاسانی است که در این شهر بیش از یک سده پیش، فعالیت کرده اند.

دکتر ستاری با یاد کرد خاطره "ملک قاسم میرزا" به عنوان یکی از پیشتازان عکس در ایران گفت: در سال 1842 اولین عکس گرفته شد و بعد از آن عکاسی به عنوان یک حرفه بسیار تخصصی برجسته شد.

این استاد دانشگاه همچنین با نام بردن از 15 تن از عکاسان فعال در تبریز اظهار داشت: عکاسانی برخواسته از خاندان قاجار، شهروندان ارمنی و برخی مهاجرین تفلیسی به عکاسی پرداخته اند.

وی ادامه داد: فی المثل در تاریخ عکاسی به نام حاجی یعقوب میرزا عکاس باشی بر می خوریم که از نوادگان عباس میرزا بود و "عکاسخانه مبارکه سرکاری" را برای عکاسی از خاندان قاجار راه اندازی کرد.

وی اظهار داشت: اسناد و آثاری از این عکاس برجسته که آثارش از اولین اسناد عکاسی ایران به شمار می رود در زمره مهمترین منابع این حوزه به شمار می رود.

وی ادامه داد: از دیگر پیشگامان عکاسی می توان به آقایانس اشاره کرد که از ارامنه اهل قره داغ بود و به سبب دلبستگی به مناسک مردمی عاشورا به مستندسازی مراسم این عزاداری اقدام کرد که بخشی از این آثار در اختیار مرحوم ذکاء بود.

دکتر ستاری همچنین از "اصلان هایراپتیان" به عنوان یکی از عکاسان مهاجر اردوبادی یاد کرد که عکاسی را در تبریز پایه گذاری کرد و بعدها فرزندانش آندرانیک و آنیک راهش را ادامه دادند.

وی در ادامه از استفان استفانیان به عنوان یکی از مهمترین و پرماجرا ترین عکاسان فعال در تبریز کرد که توانسته بود عکاسی را همه گیر نماید. وی در تشریح زندگی استپانیان گفت او در میانه جنگ جهانی اول و قتل عام ارامنه درگذشت و تنها بازمانده خاندانش که از تبریز به عثمانی گریخته بودند، کودکی 10 ساله بود که بعدها داستان زندگی خاندانش را بازگو کرد.

این کارگاه با معرفی منوچهرخان عکاس باشی، آوادیس و سراپیون، حاجی آقاخان عکاس باشی، یوسف خان، میرزا جعفر میر مصور، ابراهیم تبریزی و ... به عنوان مهمترین عکاسان تبریزی یاد کرد که آثارشان همچنان مورد توحه است، دنبال شد.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز