پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398 _
 
 
 لینک های مرتبط

 
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : جمعه 18 آبان 1380     |     کد : 3480

بیوگرافی مفاخر فرهنگی و هنری تبریز//

حسن علیزاد پروین؛ محقق و پژوهشگر

متولد:  1330  
محل تولد: تبریز
در محله سرخاب کوچه شمعچیان درب شماره 23، خانه پدری ام، چشم به هستی گشودم. وی قالی باف بود و دار قالی در اتاقک جنوبی حیاط خانه، از همان اوایل کودکی با هستی ام گره خورد. هنوز هم صدای دفه و تارپود و انگشت های هنرمندش در گوشم نجوا می کند. خدا رحمتش کند او را که هم شیفته کودکانش بود و هم عاشق اهل بیت. شش ساله بودم که به دبستان فیاض رفتم. سپس ادامه تحصیل در دبیرستان ثقه الاسلام که آن هنگام در محل فعلی مقبره الشعرا بود. تقدیر چنین شد که رشته ادبی را برگزیدم. ناچار به دهخدا رفتم. مدیری فرهیخته و شایسته داشت. هر جا که باشد و یا نباشد محترم است. سال 1348 با موفقیت در کنکور سراسری، وارد دانشگاه تبریز شدم و در دانشکده ادبیات به تحصیل ادامه دادم. یادشان گرامی، استادان برجسته آن روزگار آقایان: دکتر حسین شکوهی، دکتر علی اکبر ترابی، استاد قاضی، دکتر عیوضی، دکتر خیامپور، که از محضرشان علم و زندگی آموختیم.
سال 52 به خدمت رفتم و 1353 مرخص شدم. سال 1354 به عنوان پژوهشگر در رادیو- تلویزیون آن زمان استخدام شدم. بلافاصله یک دوره فرهنگ و رسانه، سنجش افکار با حضور دکتر ژاکار از فرانسه و دکتر ارباب زاده تهرانی از ایران گذراندم (دوره معادل ارشد) مشغول شدم.
کار در رادیو تلویزیون را جذاب یافتم. لذا با انگیزه بسیار در قلمرو پژوهش بخصوص در پژوهش های کاربردی و برنامه ای تلاش کردم و اینک چند بازخورد مهم آن را می شمارم:
-  تهیه مونوگرافی 8 روستای دیدنی آذربایجان : اشتبین ،کردشت، دوزال، خشگناب، علیار، کرینگان و ... در سال 58 از این مونوگرافی ها چند فیلم مستند ساختم با عنوان کندیمیز.
-  تحقیق درباره ویژگی های محیطی، انسانی و جذابیت های اکولوژیکی و اقتصادی منطقه سبلان، فیلم 8 قسمتی راه سبلان را از روی این تحقیق تهیه کردم. این مجموعه غیر از تبریز از شبکه های تهران همچنین در قالب پروتکل مبادله برنامه ها، از شبکه باکو هم پخش شد.
-  تحقیق روی پتانسیل های طبیعی، اقتصادی، جذابیت های جغرافیایی و تاریخی، محرومیت ها و عقب ماندگی های منطقه زیبای ارسباران ، فیلم مستند 8 قسمتی ارسباران را از روی تحقیق یاد شده ساخته ام. این مجموعه نیز از تبریز و تهران پخش شد.
-  تحقیق درباره مشروطیت و دوره مقاومت تبریز و مبارزات ستارخان و دیگر شخصیت های مبارز تبریز، فیلم آثار مشروطیت غدر تبریز را از روی این تحقیق تهیه کردم. این فیلم مستند و داستانی از تبریز و شبکه اول بارها پخش شده است.
-  تاریخ شفاهی آذربایجان- بخش اول تبریز – ثبت و ضبط تصویری و مصاحبه با شخصیت های موثر در دوره معاصر و تلاشگران قلمرو علمی، سیاسی، فرهنگی و هنری.
این کار پژوهشی با مساعدت مدیر کل وقت صدا و سیما انجام یافت. تاکنون با 70 نفر از شخصیت هایی که سن شان بیش از 70 و اغلب هشتاد سال به بالا بودند مصاحبه شده و نشده بوده و گوشه هایی پنهان و ناگفته از تاریخ معاصر را نشان می دهد.
-  تحقیق درباره دریاچه ارومیه: پاسخ علمی و پژوهشی به دلایل بحران دریاچه و اینکه چرا دریاچه شاداب و پر آب سال 1374 در فاصله زمانی حدود 15 سال به یک دریای خشک و نمکی تبدیل شد و چه باید کرد؟ از این تحقیق بیش از چهارصد صفحه ای، مجموعه مستند 6 قسمتی (180 دقیقه) با عنوان « دریاچه ارومیه، گذشته، حال، آینده» ساختم که از تبریز و شبکه های تهران و ارومیه پخش شده است. این مجموعه در آخرین جشنواره تولیدات مراکز استانی کشور که در تبریز برگزار شد مقام نخست تهیه کنندگی را به خود اختصاص داد.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز