پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398 _
 
 
 لینک های مرتبط

 
 
 
 
  جستجو
 
تاریخ : جمعه 30 شهريور 1380     |     کد : 3404

بیوگرافی مفاخر فرهنگی و هنری تبریز//

ابوالفضل علیمحمدی ، محقق و نویسنده

ابوالفضل علیمحمدی ، محقق و نویسنده ساکن تبریز است.

ابوالفضل علیمحمدی متولد ۱۳۳۳ شهرستان مرند است که تحصیلات ابتدایی خود را در همان شهر و دبیرستان را در تبریز و تهران به پایان رسانده و موفق به اخذ لیسانس از دانشسرای عالی تهران در رشته‌ زبان و ادبیات فارسی شده است .
وی سالیان متمادی از محضر اساتید برجسته و بنامی همچون استاد سیدمحمدحسین بهجت تبریزی(شهریار) بهره برده و هم‌نشینی با اساتیدی چون دکتر ضیاءالدین سجادی، دکتر ژاله آموزگار، ‌دکتر جعفر شعار، دکتر محمد استعلامی و دکتر حسن هنرمندی بهره برده و سپس در رشته ‌مدیریت آموزشی موفق به اخذ فوق لیسانس شده است .
استاد علیمحمدی، عضویت در شورای برنامه‌ریزی فرزندان شاهد استان، مسؤولیت آموزش متوسطه ناحیه یک تبریز، مسؤولیت انجمن ادبی تبریز از سال ۷۶ تا ۸۰،‌ عضویت در هیات علمی حوزه‌ هنری استان، و همکاری با سازمان تألیف کتب درسی ایران را در کارنامه‌ فعالیت خود دارد .
وی سالها همراه و همنشین استاد سیدمحمدحسین شهریار بوده و از سال ۶۵ تا پایان عمر استاد شهریار به طور مستمر از محضر وی کسب فیض کرده و هم‌اکنون مدرس دانشگاه هنر اسلامی تبریز است .
استاد علیمحمدی بیش از بیست جلد تالیف و تحقیق در زمینه شهریارشناسی و ادبیات ترکی و فارسی و یکصد و پنجاه مقاله در نشریات معتبر علمی و ادبی دارد که از اهم آن می‌توان به «تصحیح حافظ قدسی» با همکاری دکتر حسن ذوالفقاری، «حافظ به روایت شهریار» و «گامی در تصحیح آثار ترکی استاد شهریار» اشاره کرد .
همچنین «در مکتب استاد شهریار»، «میرزا شفیع واضح‌تبریزی»، مجموعه اشعار «کوبه بر در»، مجموعه‌ مقالات «کارنامه»، «اصول مدیریت در آثار ادب فارسی»، تصحیح «ثعلبیه (شاهکار ملامحمدباقر خلخالی)»، «سخن از یار آشنا (خاطرات مشترک ابوالفضل علیمحمدی، هادی بهجت‌تبریزی و رباب رجب‌زاده پرستار استاد شهریار)» از دیگر آثار استاد علیمحمدی است .
شیدایی‌ها (برگزیده آثار استاد شهریار به کوشش ابولفضل علیمحمدی و هادی بهجت‌تبریزی) و همچنین فرهنگ لغات و اصطلاحات عامیانه در شعر استاد شهریار از دیگر آثار برجسته استاد به شمار می رود .
گفتنی است ابوالفضل علیمحمدی مؤلف ده‌ها اثر ادبی و شهریارشناس برجسته کشور  هم اکنون مدیر عامل بنیاد فرهنگ و هنر و ادب آذربایجان می باشند.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز