لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : شنبه 19 تير 1389     |     کد : 128

نگاهی به حاشیه های جالب آیین افتتاح نخستین جشنواره تابستانی تبریز

استقبال 10 هزار نفری از جشنواره تابستانی ساعت 8 صبح جمعه، 18 تیرماه روزی گرم تر از روزهای دیگر. هم از گرمای آفتاب و هم از گرمای جنب و جوش شروع یک جشنواره تابستانی. اینجا پارکینگ ائل گلی تبریز است.جایی که تا کنون این همه رفت و آمد را در خاطره خود ندارد. فرهنگسرای تابستانی ائل گلی در حال آماده شدن است و غرفه ها در حال تشکیل شدن. قرار است بیش از 15 غرفه آماده پذیرایی از مهمانان، هنرمندان و هنردوستان باشد. غرفه ها شامل آموزش سرمه دوزی، آموزش مسائل شهروندی، کارگاه حرارت مستقیم شیشه، کارگاه تزیین سنگ، هستند.غرفه ویژه کودک و نوجوان با ایستگاه مخصوص قصه گویی، نقاشی، و ... منتظر نوای شاد کودکان می باشند. عمارت شهرداری، ساختمان دارایی ،استانداری و ... زیر فیلتری سیاه و سفید روی دیوارهای غرفه نمایشگاه عکس تبریز قدیم خودنمایی می کنند. شهریار، ستارخان، باقرخان، ثقه الاسلام، قاضی طباطبایی و دیگر مشاهیر آذربایجان در قاب های شیشه ای چشم به راه مهمانان هستند.

استقبال 10 هزار نفری از جشنواره تابستانی

ساعت 8 صبح جمعه، 18 تیرماه

روزی گرم تر از روزهای دیگر. هم از گرمای آفتاب و هم از گرمای جنب و جوش شروع یک جشنواره تابستانی. اینجا پارکینگ ائل گلی تبریز است.جایی که تا کنون این همه رفت و آمد را در خاطره خود ندارد. فرهنگسرای تابستانی ائل گلی در حال آماده شدن است و غرفه ها در حال تشکیل شدن. قرار است بیش از 15 غرفه آماده پذیرایی از مهمانان، هنرمندان و هنردوستان باشد. غرفه ها شامل آموزش سرمه دوزی، آموزش مسائل شهروندی، کارگاه حرارت مستقیم شیشه، کارگاه تزیین سنگ، هستند.غرفه ویژه کودک و نوجوان با ایستگاه مخصوص قصه گویی، نقاشی، و ... منتظر نوای شاد کودکان می باشند. عمارت شهرداری، ساختمان دارایی ،استانداری و ... زیر فیلتری سیاه و سفید روی دیوارهای غرفه نمایشگاه عکس تبریز قدیم خودنمایی می کنند. شهریار، ستارخان، باقرخان، ثقه الاسلام، قاضی طباطبایی و دیگر مشاهیر آذربایجان در قاب های شیشه ای چشم به راه مهمانان هستند.

ساعت 12 ظهر جمعه، 18 تیرماه   

مبعث رسول گرامی اسلام غنیمت شمرده شده و برای برگزاری مراسم افتتاح سومین جشنواره تابستانی تبریز انتخاب شده است تا یمن و برکتش سایه بیاندازد بر سر شهر و شهروندان، بر سر جشنواره و فعالانش، تا گرمای تابستان طاقت را طاق نکند و تاب تحمل گرما زیر سایه تقدس اش آسان تر شود.

غرفه ها آماده شده اند. صندلی ها چیده می شوند. سیستم صوتی در حال نصب شدن است. مردم یکی پس از دیگری می آیند و سراغ برنامه را می گیرند و می روند تا ساعت 8 دوباره بیایند و در مراسم شروع به کار جشنواره شرکت کنند.

ساعت 6 بعد از ظهر جمعه، 18 تیرماه

ماموران نیروی انتظامی برای برقراری نظم این جشن بزرگ در جای خود مستقر شده اند. مردم با اینکه می دانند هنوز 2 ساعت به شروع برنامه مانده است اما آرام آرام به سمت پارکینگ ائل گلی، محل برگزاری مراسم، می آیند. اولین مهمانان سومین جشنواره تابستانی تبریز 4 توریست آلمانی هستند. اولین بار است که به ایران می آیند و از اینکه تبریز را به عنوان اولین شهر انتخاب کرده اند بسیار خوشحالند.

از ساعت 7:30 به علت ازدحام جمعیت و خودروها، اجازه ورود هیچ ماشینی به پارکینگ داده نمی شود. شروع مراسم نزدیک است و بیش از 10 هزار نفر منتظر برگزاری جشن هستند. در حالیکه فقط 5 هزار صندلی برای مدعوین در نظر گرفته شده است و بیش از نیمی از مهمانان ایستاده برنامه را دنبال می کنند اما نظم مراسم به شکل بی سابقه ای برقرار است و همه در آرامش هستند.

ساعت 8 عصر جمعه،18 تیرماه

رامین راستی، مجری توانمند شبکه استانی سهند، پشت تریبون قرار می گیرد و برنامه شروع می شود. مهندس علیرضا نوین شهردار تبریز، دکتر حبیب شیری آذر، رییس کمیسیون نظارت شورای شهر تبریز، مهندس جاهد شهردار منطقه 7 تبریز، مهندس برزگر جلالی مدیر عامل سازمان پارک ها و ... از مسئولانی هستند که در کنار عوامل اجرایی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز شاهد اجرای این مراسم می باشند. برنامه شروع شده است .مسئولان سخنرانی می کنند. اواسط برنامه، مهمانانی که در انتهای مکان برگزاری مراسم هستند در شنیدن صدا با مشکل مواجه هستند و مسئولین پوشش صوتی و تصویری برنامه سریعا 4 باند اضافه پیش بینی نشده به سیستم صوتی اضافه می کنند تا این مشکل نیز به خوبی بر طرف شود.

***

دو برادر که خانه ای به آنها ارث رسیده است بر سر تقسیم اموال به مشکل بر می خورند. اشتباه نکنید این دو برادر در میان جمعیت بیننده نیستند. این موضوع نمایشی است که هنرمند توانا و با سابقه عرصه سینما و تئاتر، هاشم چاووشی، برای مردم به ارمغان آورده است. هدیه ای که با طنز شیرین خود، علاوه بر نشاندن لبخند بر لب هزاران نفر جمعیت حاضر در مراسم، پیام های شهری و شهروندی را نیز غیر مستقیم منتقل می کند. نمایش چاووشی مورد استقبال چشمگیری قرار می گیرد.

***

پیام عزیزی، هنرمند عرصه موسیقی ایرانی، از مهمانان ویژه این مراسم است که از تهران برای شرکت در مراسم افتتاح سومین جشنواره تابستانی به تبریز آمده است. حاضران را به ضیافت موسیقی فاخر و عرفانی خود می برد و در آخر به احترام مردم آذربایجان و به علت استقبال بی نظیر آنان، سرودی آذری می سراید. وقتی در حاشیه مراسم نظر پیام عزیزی را در خصوص تبریز و مردمش می پرسیم، می گوید: فرهنگ شهر تبریز غنی و پر بار است و من با توجه به این مسئله و با توجه به استقبال مردم به زودی در این شهر کنسرت اجرا خواهم کرد.

***

همزمان با برگزاری مراسم، برنامه رادیویی یتدیمینجی آخشام مصاحبه زنده ای با حسین نجفی، مدیر عامل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز و رییس ستاد برگزاری سومین جشنواره تابستانی، ترتیب داد. قنادی مجری همیشه سرزنده برنامه های رادیویی صدای مرکز آذربایجان شرقی مثل همیشه سرزنده و شاداب سراغ مدیر عامل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز می رود تا گفتگویی زنده با وی داشته باشد.

کادرخبری شبکه سهند نیز حضور داشتند و قرار بر این شد که فردای روز مراسم 20 دقیقه از جشن افتتاح جشنواره برای مردم عزیز استان پخش شود.

ساعت 9 و 30 دقیقه جمعه 18 تیرماه

با وجود گرمای شدید هیچ کس خسته به نظر نمی رسد. هنوز بیش از 10 هزار نفر، بیننده برنامه هستند. برنامه از ویدئو پروژکتور به طور مستقیم در حال پخش است و 2 هزار نفر نیز از این طریق شاهد برگزاری مراسم هستند. شهروندان و مسافرانی که در حاشیه جشنواره چادر برپا کرده اند سر از چادرهای مسافرتی بیرون آورده و همراه تماشای ویژه برنامه های جشنواره مشغول صرف شام هستند.

مراسم افتتاح سومین جشنواره تابستانی تبریز با همان حرارت و انرژی رو به پایان است. همه راضی به نظر می رسند. جمعیت آرام آرام متفرق   می شوند و پس از یک مراسم با شکوه دری به سوی روزهای تابستانی پر بار برای شهروندان گشوده می شود.

جشنواره تابستانی کار خود را آغاز می کند. پارک های شهر تاریخی تبریز صدای آمدن جشنواره را نم نمک می شنوند.

آری جشنواره آغاز شد.

 

 


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز