لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : چهارشنبه 7 آذر 1397     |     کد : 5088

ستارگان آسمان هنر تبریز:

استاد کیومرث کیاست / دنیای خط و نقش

آسمان هنر شهر اولینهای ایران زمین، از دیرباز تا کنون مفتخر به حضور ستارگان پرفروغی بوده که هر یک، روشنای پهنه ای هستند و تلاش ارزشمندشان، مایه مباهات است.

استاد کیومرث کیاست در سال ۱۳۲۷ در تبریز دیده به جهان گشود. وی دوره ابتدایی را در دبستان فروردین تبریز طی کرد و پس از اتمام تحصیلات متوسطه در سال 1346 در دبیرستان امیرخیزی، به دانشگاه تبریز راه یافت و در سال 1358 فارغ التحصیل رشته رشته برق الکترونیک از این دانشگاه شد.
او از جمله هنرمندان پیشگام جریان نوگرایی کاریکاتور ایران است که در دهه چهل و پنجاه خورشیدی با خلق آثار متنوع، در انتشار و گسترش شکل تازه‌ای از کاریکاتور اندیشمندانه در ایران مشارکت داشتند.
وی از سال 1350 به همکاری با مجلات و روزنامه‌هایی نظیر فردوسی، نگین، کتاب جمعه اطلاعات، کیهان، کیهان کاریکاتور و  هفته نامه مهد آزادی «آدینه» پرداخت.
نزدیک کردن مرزهای کاریکاتور به مبانی اصلی هنرهای تجسمی از جمله خطوط فکری خاص کیاست در خلق آثار متنوع و پر شمار خود بوده است. او بر خلاف اغلب کاریکاتورست ها، با مجلات فکاهی کار نمی نکرد و به کاریکاتورهای طراحی‌محور و نخبه‌گرا تمایل نشان می داد و در مفهوم نیز به ابعادی جدی و فراتر از شوخی‌های عامیانه می پرداخت.
کیاست که هم‌دوره هنرمندانی مانند درم‌بخش، محصص و بخش‌پور است، در پرداخت طرح‌هایش شوخی‌های بسیار غریبی با طبیعت و ساختمان پیکر آدمی کرده و می‌کند، گاهی طراحی طنزاندیش و خشن می‌نماید و گاهی نقاشی که می‌خواهد فقط چیزی را به تصویر بکشد.
او در ترسیم کاریکاتور، مفهوم اثر را با فرم هنری در هم آمیخت و از زاویه ای جدید به این موضوع نگاه کرد. کیاست هنرمند متفکر و مولف در حیطه کاریکاتور روشنفکری است که توانایی و استعدادش در هنر، او را فقط محدود به کاریکاتور نکرد؛ این هنرمند پرتلاش در پنج دهه فعالیت خود، در زمینه ‌های مختلف هنری به طبع ‌آزمایی پرداخته و آثار متنوعی را در زمینه های طراحی، نقاشی، طراحی جلد کتاب، طراحی آفیش، پوستر و بروشور نمایش، تصویرگری کتاب کودک، طراحی لوگوی انتشارات، و بیش از همه در زمینه کاریکاتور خلق کرده است.
شرکت در بیش از صد نمایشگاه فردی و گروهی در ایران و نیز کشورهای ترکیه، ژاپن، کره جنوبی، بلغارستان، اتریش، یوگسلاوی، آلمان، مقدونیه، ایتالیا و بلژیک در کارنامه هنری استاد کیومرث کیاست ثبت شده است.
دامنه فعالیتها و اثرگذاری هنری کیاست به اندازه ای ایست که تاکنون علاوه بر دهها گفتگو و مقاله و تحلیل آثار، دو کتاب نیز در رابطه با آثارش منتشر شده است. کتاب «طرح‌های کیومرث کیاست» توسط انتشارات ابن‌سینا در بهار 1357 منتشر شد و کتاب «شور آفرین خلوت گزیده: زندگی و آثار کیومرث کیاست» به همت سید امیر سقراطی در سال 1395 توسط انتشارات موغام منتشر شده است.
دریافت جایزه ویژه انجمن کاریکاتوریستهای ترکیه از پنجمین نمایشگاه کاریکاتور نصرالدین هوجا، دریافت لوح تقدیر از چهارمین نمایشگاه کاریکاتور تائجون کره جنوبی، لوح تقدیر از ششمین و هفتمین نمایشگاه کاریکاتور اخوتسک ژاپن، لوح تقدیر از سومین نمایشگاه دوسالانه کاریکاتور تهران، جایزه ویژه انجمن اطاق مهندسین آرشیتکت‌های ترکیه از هفدهمین نمایشگاه کاریکاتور نصرالدین هوجا و دهها جایزه ملی و بین المللی دیگر، چهره ای جهانی به فعالیتهای استاد کیومرث کیاست داده است.
عمر با برکت استاد کیومرث کیاست، همواره با استمرار بر خلق و توجه به تعلیم همراه بود و امروز، شهر تبریز و هنر کشورمان، مزین به تصاویری بدیع از هنر ناب و نگاه بدیع ایشان است.
سایه شان بر سر هنر تبریز و ایران زمین، مستدام...


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز