لینک های مرتبط

 
 
 

 
 
  جستجو
 
تاریخ : سه شنبه 20 تير 1391     |     کد : 697

عاشیقلار دئیشمه سی، پایان یافت

نخستین جشنواره عاشیقلار دئیشمه سی، با معرفی گروه های برتر عاشیقی و تکنوازان برجسته در سه بخش به کار خود پایان داد و جایزه عاشیق عباس توفارقانلی، نفرات برتر خود را شناخت.

نخستین جشنواره عاشیقلار دئیشمه سی، با معرفی گروه های برتر عاشیقی و تکنوازان برجسته در سه بخش به کار خود پایان داد و جایزه عاشیق عباس توفارقانلی، نفرات برتر خود را شناخت.
به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، در آیین اختتام این جشنواره عاشیقی که به احترام عاشیق عباس توفارقانلی از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز برگزار شده بود، سیدرضا علوی، مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز با اشاره به روند برگزاری این جشنواره گفت: جشنواره موسیقی عاشیقلار به پاس ارج نهادن فعالان موسیقی عاشیقی این جشنواره به همت سازمان فهرنگی هنری شهرداری و به تاسی یکی از آداب موسیقی عاشیقی یعنی، دئیشمه برگزار شد.
وی ایده اولیه این جشنواره را به عنوان فرصتی برای نشان دادن توانمندی موسیقی عاشیقی برشمرد و افزود: دئیشمه به عنوان یکی از آداب موسیقی عاشیقی است که در آن عاشیق ها به مناظره با همدیگر می پردازند.
وی با تقدیر از حمایت بی شائبه معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز گفت: وقتی من ایده اولیه دئیشمه را طرح کردم، آقای وحیدی مهر پیشنهاد کردند که این برنامه در قالب جشنواره برگزار شود تا بازخورد بهتری داشته باشد.
علوی در ادامه، موسیقی عاشیقی را بخشی کتمان ناپذیر از هویت فرهنگ و بومی این دیار معرفی کرد و افزود: این موسیقی بیانگر سوز و آوایی است که در پیوند خود با هویت دیرین این دیار، تاثیراتی شگرف بر روحیات این مردم نهاده است.
وی هدف  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در برگزاری این جشنواره را ، پرداختن به گنجینه الهیات، اخلاق و عرفان عنوان کرد و افزود: این هنر اصیل همواره محملی برای بیان این مفاهیم بوده است و سازمان با آگاهی از این موضوع کوشید، این گنجینه غنی را معرفی نماید.

نخستین جشنواره موسیقی عاشقیلار، خرداد ماه سالجاری با انتشار فراخوان خود، نسبت به جذب آثار  موسیقی عاشیقی فعالیت خود را آغاز کرد و پس از هفته ها کار دبیرخانه ای، 20 گروه عاشیقی و 19 تکنواز را به مرحله داوری معرفی کرد. این عده نیز طی دو روز  نسبت به ارائه آثار خود اقدام نمودند و روز بستم تیر ماه نفرات و گروه های برتر اعلام شدند.


مدیر سایت  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز